Kurumsal yatırımcılar en çok hangi kripto parayı alıyor?

0 0

Amerikan çok uluslu finansal hizmetler şirketi Fidelity Investments tarafından derlenen bir araştırma büyük kurumsal yatırımcıların üçte birinin kripto para birimine sahip olduğunu bildirdi. En yüksek ilgi Avrupadan gelirken bunu ABD izledi.

Kurumsal Yatırımcılar Kripto Para Birimlerini Seçti

Bloombergin Fidelityden ankete atıf yaptığı rapora göre 774 katılımcının yüzde 36sı dijital varlıklarına veya türevlerine sahip olduklarını söyledi. Daha küçük kategorilere ayrıldığında anket ABD merkezli kurumların yüzde 27sinin kripto para satın aldığını gösterdi. Bunlar arasında emeklilik fonları yatırım danışmanları dijital ve geleneksel riskten korunma fonları ve aile ofisleri vardı.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Fidelitynin geçen yıl aynı soruyu sadece ABD merkezli 441 kuruma sorduğunda sadece yüzde 22si dijital varlıklara sahip olduklarını söyledi. Başka bir deyişle ABD merkezli kurumların kripto para birimine olan ilgisi artmaya devam ediyor.

Fidelity Digital Assets başkanı Tom Jessop “Bu sonuçlar dijital varlıkların yeni bir yatırım yapılabilir varlık sınıfı olarak kabul edilmesine daha fazla ilgi gösterilmesi yönünde piyasada gördüğümüz bir eğilimi doğruluyor” açıklamasında bulundu.

En çok ilgi duyulan Bitcoin

Bilindiği gibi katılımcıların yüzde 25inden fazlası piyasa değeri olan Bitcoine göre en büyük kripto para birimine sahip görünüyor.

Ethereum yüzde 11 ile ikinci sırada yer alıyor. BTC örneğinde 2020 anketindeki rakamlar 2019 sonuçlarına göre önemli ölçüde arttı. Bu bu yıl ve özellikle COVID-19 salgını sırasındaki performansla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Bitcoin mart ayında 4 bin doların altına düşmesine rağmen çoğu geleneksel finansal varlığı geride bıraktı. BTC sene 7 bin 200 dolara girdi ve şu anda 9 bin 700 dolardan işlem görüyor.

Avrupa kripto para ile ilgileniyor

2020 anketinde Avrupadan yanıt verenler daha da yüksek sonuçlar verdi. Yüzde 45i yatırım portföylerinin bir kısmını dijital varlıklara ayırdıklarını belirtti.

Bu nedenle Jessop “Avrupa belki de daha destekleyici ve uzlaşmacı” dedi. Bunun şu anda sadece Avrupada  olabileceğini birçok ülkede negatif faiz oranlarının olduğunu ekleyerek Bitcoin cazip görünebilir çünkü getiri ödeyen başka varlıklar da var”dedi.

Çok sayıda Avrupa ülkesinde negatif oranlar gerçekten artan bir trend haline geldi. Bununla birlikte Old Continent dışındaki ülkelere de sızılıyor. Bu da Bitcoinin rolünün artmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Ayrıca kurumsal yatırımcılar fiyat volatilitesinin Bitcoinin daha fazla benimsenmesini engelleyen en önemli endişe olduğunu belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku