Rapor: Kurumsal Yatırım Bitcoin (BTC)’den 4 Altcoin Projesine Akıyor!

537

Altcoin yatırım ürünlerine yönelik kurumsal girişler geçen haftadan beri artmaya devam ediyor, ancak Bitcoin (BTC) için aynı şey söylenemez.

Ethereum ve Cardano kurumsal yatırımda zirvede

Kurumsal varlık yöneticisi CoinShares, 30 Ağustos tarihli Dijital Varlık Fonu Akışları Haftalık raporunda, altcoin tabanlı yatırım ürünlerine toplam 24 milyon dolarlık giriş olduğunu belirledi. Sermaye akışları, altcoin fonlarına girişlerin art arda ikinci haftasını işaret ediyor ve altcoin ürünlerine yapılan yatırımlar geçen haftaki 21 milyon dolara kıyasla yüzde 14.3 arttı. Ethereum, kurumsal yatırımcılar arasında en çok tercih edilen kripto para oldu ve ETH tabanlı ürünler haftalık 17,2 milyon dolarlık bir giriş kaydetti. Rapor, Ethereum ve diğer altcoin’leri takip eden ürünlerin artık sektörün yönetim altındaki toplam varlıklarının (AUM) yüzde 32’sini temsil ettiğini belirtti. Mayıs ortasındaki yüzde 35’lik rekordan sadece yüzde 3 daha düşük.

Kritik Metrik Cardano İçin Düzletmeye İşaret Ediyor: Fiyat Ne Kadar Düşecek?

Cardano tabanlı kurumsal fonlar, haftanın toplam altcoin girişlerinin yüzde 32’sini temsil eden 10.1 milyon dolar ile rekor haftalık girişler kaydetti. Cardano tabanlı ürünler artık kripto yatırım ürünlerinde kilitli sermayenin yüzde 0,15’ini elinde tutuyor. Cardano girişlerindeki artış, projenin ilk kez akıllı sözleşme işlevini başlatacağını görecek olan 12 Eylül “Alonzo” güncellemesinin beklentisine bağlanıyor.

Solana ve Polkadot kurumsal yatırım çeken altcoin projeleri arasında

Polkadot ve Solana merkezli fonlar da sırasıyla 1,5 milyon dolar ve 2,7 milyon dolar girişler gördü. An itibariyle, Solana 16 milyon dolar ile ilgili fonlarda yönetilen varlıklar için Bitcoin Cash’i geride bırakarak AUM açısından dokuzuncu, BCH fonları onuncu sırada yer alıyor. Rapor, altcoin projelerini çevreleyen yükseliş ivmesine rağmen, Bitcoin ürünlerinin dönem için 3,8 milyon dolar kayıpla çıkışlar görmeye devam ettiğini belirtti. Bu nedenle, Bitcoin ürünleri son 16 haftanın 14’ünde çıkışlar kaydetti.”

CoinShares, kurumsal varlık yöneticilerinin şu anda toplam 56,8 milyar dolarlık bir AUM’u temsil ettiğini tahmin ediyor  ve sektör genelinde AUM’deki haftadan haftaya hafif düşüşü Bitcoin tabanlı ürünlerden kalıcı çıkışlara bağlıyor. Fon ihraççılarının performansına bakıldığında, CoinShares’in kendi Bitcoin fonu, geçtiğimiz hafta 14,5 milyon dolarlık bir çıkışla en ağır kayıpları gördü. ETC İhracı ise en büyük girişi 14,1 milyon dolar ile gördü. Yatırımcılar ise altcoin sezonu bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku