Küresel Bitcoin madenciliği için ilk 3’e sürpriz aday

0 8

Sovyetler Birliği’nin eski üyesi Kazakistan’da ülkenin ucuz elektriği Bitcoin madencilerini çekiyor. Peki bu Rusya ve ABDyi etkileyecek mi?

Kazakistan yarılanmadan sonra pazardaki daha düşük marjlar nedeniyle ucuz elektrik arayan Bitcoin (BTC) madencileri için önemli bir destinasyon haline geliyor. Son haberlere göre petrol zengini Orta Asya ülkesi yerel kripto madenciliği operasyonlarına yatırılan toplam paranın 2020 sonuna kadar iki katına çıkmasını ve önümüzdeki üç yıl içinde 738 milyon dolar gelmesini bekliyor.

Orta Asyadaki diğer ülkelerin aksine Kazakistan hükümeti kripto madenciliğini de facto/filli olarak yasallaştırılmış durumda. Bu da pazarı hem yerli hem de yabancı oyuncular için daha çekici hale getiriyor.

KAZAKİSTAN İLK ÜÇ MADENCİLİK DESTİNASYONUNDAN BİRİ OLACAK MI?

Geçen ay Kazakistanın Dijital Geliştirme Yenilik Ve Havacılık Sanayi Bakanı Askar Zhumagaliyev bakanlığın 2023’e kadar kripto para madenciliği ile ilgili faaliyetler için 300 milyar tenge (738 milyon dolar) yatırım çekmeyi planladığını açıkladı.

Kazakistan’ın iddialı madencilik planları başlangıçta şaşırtıcı görünebilir ancak ülkenin bunları destekleyecek bazı istatistikleri var. Bakan Zhumagaliyev ülkede halihazırda yaklaşık 201.7 milyon dolarlık yatırım getiren 14 kripto para madenciliği çiftliği bulunduğunu bildirdi.

Ayrıca Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi tarafından tasarlanan Bitcoin Madencilik Haritası CIS bölgesindeki ülkelerin küresel kripto madenciliği için dördüncü en büyük bölgeyi oluşturduğunu gösteriyor.

 2020’nin ikinci çeyreğinde Kazakistandaki madenciliğin ortalama aylık Bitcoin doğrulama gücünün yaklaşık yüzde 6.17sini oluşturduğu bildirildi. Bu oranın Rusyada yüzde 6.9 ve ABDde yüzde 7.24 olduğu düşünülürse Kazakistan’ın gelecekteki potansiyeli konusunda fikir verebilir. Poolin Maden Havuzu Başkan Yardımcısı Alejandro De La Torre belirli koşullar altında Kazakistanın yakın gelecekte bu alanda üçüncü olabileceğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku