Kritik soru: Merkez bankaları Bitcoin’e yönelir mi?

0 0

Altın biriktiren merkez bankalarının kıymetli metalin fiyatını son zamanlarda yukarı yollayan alım baskısının çoğunu oluşturduğu düşünülüyor. Zorlu varlıklar için böyle bir açlık bir gün bankaların dolarize etme çabalarının bir parçası olarak Bitcoini de biriktirmeleri anlamına da gelebilir.

Hem Rusya hem de Çindeki merkez bankaları bu yıl külçe alıcılar olarak belirlendi. İki ülkenin yaptırımlar ve ABD ile sürmekte olan ticaret savaşı karşısında rezervlerini çeşitlendirme sürecinde olduğuna inanılıyor.

Bloomberg’deki bir makaleye göre Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu Ltd.’nin ekonomistleri hem Çin’in hem de Rusya’nın merkez bankasının önümüzdeki yıllarda altın biriktirmeye devam edeceğine inanıyor.

Grubun bir temsilcisi ABD ile devam eden ticaret savaşı ile ilgili Çin ile ilgili kısıtlamaların ve Rusya üzerindeki ekonomik yaptırımların büyük dünya güçlerini rezervlerini çeşitlendirmeye devam etmeleri konusunda teşvik edeceğini belirtiyor.

Birçok Bitcoin destekçisi kripto para biriminin altını çekici bir değer deposu yapan hemen hemen her cephedeki parlak değerli metallerden daha üstün olduğunu savunuyor. Şişirilemeyen bilinen bir toplam arz var. Bunu altınla karşılaştırın. Hiç kimse evrende ne kadar altın olduğunu bilmiyor. Yeryüzünde bile mevcut madencilik teknolojisinin erişemeyeceği devasa altın rezervleri var. Bu gelecekteki bazı teknolojik atılımlarla birlikte hızla değişebilir.

Bitcoin ayrıca çok daha taşınabilir saklaması kolay işlemesi kolay ve altından gizlemek daha kolay. Birçok taraf için bu nedenle tarihsel önceliğinden ayrı olarak tüm sayımlarda altın koyar. Bitcoin insanların altın değerinde bir değer deposu olarak sahip oldukları güven düzeyini kazanmak için yeterince uzun süredir bulunmuyor. Etrafta ne kadar uzun süre kalsa o kadar güvenilir.

Bir merkez bankasının bir gün Bitcoini rezervlerine ekleyeceği fikri özellikle Rusya ve Çindeki sert varlıklar için açlık olduğu düşünüldüğünde Bitcoin çevrelerinde de popüler.

Fiat para piyasasıyla tamamen ilgili olmayan sabit bir parasal varlık için Rusya ve Çin gibi merkez bankalarından bu açlığa bakılırsa gelecekte bir noktada bir bankanın gerçekten istifade ettiği bilinen bir hale gelecektir Bitcoin. Popüler teori bu gerçekleştiğinde diğer merkez bankalarının da takip etmek zorunda kalacağını söylüyor. Bu daha önce hiç görülmemiş bir ölçekte bir satın alma telaşına yol açabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku