Kritik Metrik Tavan Yaptı: Bitcoin (BTC) İçin Düzeltme Uyarısı!

580
Bitcoin (BTC) fiyatı 60 bin doları aşma girişimleriyle ivme kazanırken, korku ve açgözlülük endeksi de artmaya devam ediyor. Bu endeks, potansiyel olarak kripto para biriminin bir sonraki fiyat hareketine işaret ediyor.

 

Korku ve açgözlülük endeksi, 15’ten 70’e yükseldi

1 Temmuz ve 13 Ekim 2021 arasında, Bitcoin (BTC)’in korku ve açgözlülük endeksi yüzde 366 artarak 15’ten 70’e yükseldi. Korku ve açgözlülük endeksi’nde sıfır, ‘Aşırı Korku’ anlamına gelirken, 100 değeri ‘Aşırı Açgözlülük’ anlamına geliyor. Geçen hafta, kritik endeks, Bitcoin’de keskin bir satıştan önce Eylül ayının başından bu yana en yüksek seviye olan 76 puanla “aşırı açgözlülük” bölgesine girmişti. An itibariyle, Bitcoin 57.366 dolardan işlem görüyor.

 

Son günlerde Bitcoin fiyatlarının artmasıyla birlikte, birçok yatırımcı kaybetme korkusu ortaya çıktıkça piyasaya katılıyor. Korku ve açgözlülük endeksi, kripto para piyasasındaki duygusal yönden aşırı tepkiyi ölçmeye ve piyasa duyarlılığını değerlendirmeye yardımcı olan önemli bir metriktir. Bitcoin’deki son ralli, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sonunda bir Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylayacağı yönündeki spekülasyonlara bağlandı. Ancak, ETF‘nin onaylanmasının BTC fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olacağına dair hala şüpheler var.

Bitcoin yakında düzeltme yaşayacak mı?

Endeksin son günlerde büyük ölçüde açgözlülük alanına doğru yönelmesiyle, korku faktörünün ne zaman yayılmaya başlayacağı belirsiz. Bu, Bitcoin (BTC)’in aşırı açgözlülük bölgesini test ettikten sonra kısa vadeli bir düzeltmenin eşiğinde olabileceğini gösteriyor. Endeks 100’e yaklaştığında, fiyatı aşağı çeken bir satış dalgası nedeniyle piyasanın düzelme yaşamas olasılığı var. Kayda değer bir nokta, endeksin Aralık 2017 ve Ocak 2019’da bu seviyelere ulaştığıdır. Ardından, 2020’de tekrar yükselmeden önce neredeyse bir yıl süren büyük bir çöküş ve genel olarak iç karartıcı bir kripto sezonu izledi.

 

Bitcoin (BTC) Korku ve Açgözlülük Endeksi İyileşme Gösteriyor!
 
Özellikle, korku ve açgözlülük endeksi, oynaklık, sosyal medya ve Google eğilimleri dahil olmak üzere çeşitli veri kombinasyonuna dayanmaktadır. Veriler, toplu piyasa duygularının değerlendirilmesine izin verir. Bu durumda, artan açgözlülük kripto para biriminin aşırı fiyatlandırılmasıyla sonuçlanabilirken, yaygın korku fiyatı düşük değerli bölgeye düşürebilir. Temmuz ayında kaydedilen korkuyla birlikte, Bitcoin fiyatı, Çin’in getirdiği yasaklar nedeniyle büyük düzeltmeler yaşadı.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku