Kritik Metrik Tavan Yaptı: Bitcoin (BTC) İçin Düzeltme Uyarısı!

141
Bitcoin (BTC) 68 bin doların üzerine çıkarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BTC yeni rekora imza atarken, kripto para piyasasında his aşırı açgözlülüğe dönüştü. Kritik endeksteki bu bölge, geçmişte sert düzeltmelere yol açtı.

  Endeks, aşırı açgözlülük bölgesinde: Sert düzeltme yaşanabilir

Arcane Research’ün yayınladığı rapora göre, Bitcoin yeni bir ATH’ye ulaşırken, korku ve açgözlülük endeksi şu anda aşırı açgözlülüğü işaret ediyor. Korku ve açgözlülük endeksi, mevcut kripto para piyasasında yatırımcı duyarlılığını gösteren önemli bir metriktir. Metrik, duyarlılığı göstermek için sıfırdan yüze kadar değişen sayısal bir ölçek kullanır. 50’nin altındaki değerler, piyasada korkunun hakim olduğunaa işaret ederken, 50’nin üzerindeki değerler yatırımcı hissinin açgözlü hale geldiğine işaret ediyor. Göstergenin değeri 75’in üzerine çıkarsa aşırı açgözlülük, 25’in altına düşerse ise aşırı korku gösterdiği anlamına gelir.

 

25’in altında ve 75’in üzerindeki aşırı değerlere sahip dönemler, fiyat hareketinin yakında tersine dönebileceğini gösteriyor. Aşırı açgözlülük değerlerini bir düzeltme takip edebilir ve aşırı derecede korkulu bir piyasadan yükseliş trendine yönelik bir değişiklik gelebilir. Mevcut Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi, aşırı açgözlüleğe işaret ediyor. Görünüşe göre kripto piyasası şu anda ciddi anlamda bir açgözlülük bölgesinde yer alıyor. Bu, değerler normal açgözlülük bölgesinde olduğu için geçen haftaya göre bir artış yaşandı

 Bitcoin Eylül’de düşüş yaşamıştı

Piyasa geçen ay da açgözlüydü. Aşağıdaki grafik, göstergenin değerindeki son bir yıldaki eğilimi göstermektedir. Piyasa şimdi bir ay boyunca aşırı açgözlülük bölgesine döndü. Bu durum  en son Ağustos’tan Eylül’e kadarki dönemde gözlemlenmişti ve BTC, daha sonra sert düzeltme yaşamıştı. Mevcut açgözlülük dönemi de Bitcoin için benzer bir sert düzeltmeye neden olabilir. Ancak rapor, İlkbahar döneminde gösterge değerinin uzun bir süre boyunca sürekli olarak yüksek kaldığını belirtiyor. Bu nedenle, önümüzdeki haftalarda benzer bir eğilimin görülmesi olasıdır.

 

 An itibairyle Bitcoin fiyatı son yedi gün içinde yüzde 4 artışla 66,813 dolardan işlem görüyor. BTC, geçen ay, yüzde 20 değer kazandı. Kriptoarena.com olarak daha önce belirttiğimi gibi, önde gelen analistler BTC’nin sene sonunda 100 bin dolara ulaşacağından emin.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Newsbtc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku