Kritik Gelişme: Bu Ülke İlk Bitcoin ETF’sini Onaylıyor

411

Bildiğiniz üzere Dünya genelinde kripto para birimlerine duyulan önem artıyor ve gün geçtikçe kripto daha da benimseniyor. Son zamanlarda Birleşik Devletler’in kripto yasasını imzalaması ve Avrupa’nın bu konuda araştırma adımları atması da bu benimsemeye öncülük ediyor. Avustralya da bu konuda adım atmaya hazırlanan ülkelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Avustralya, hisse senedi alım satım olarak Bitcoin ETF’sini ilk defa deneyecek ülkelerden biri olacak. İşte detaylar…

Avustralya, Bitcoin ETF’leri için marj anlamında hazır olduğunu belirtti

Bitcoin ETF’lerine önümüzdeki hafta başlanması planlanırken aynı zamanda talebin de ölçülmesi hedefleniyor. Bir diğer yandan gereken marjın sağlanması için üç kurumsal düzeyde firmanın hazır halde bulunduğu da bildiriliyor. Avustralya ülke yetkilileri, bu Bitcoin ETF’leri için marj anlamında hazır olduklarını ve 27 Nisan tarihinde ETF’lerin işlem görebileceğini bildirdi. Ayrıca yetkililer, gerekli izinlerin 20 Nisan tarihine kadar hazır olacağını da duyurdu.

Bir diğer yandan gerekli işlemlerin sonrasında takas için katılan yatırımcıların ve komisyoncuların, yeni ürünün piyasaya sürülmesi için sadece yedi günleri olacak. Bir başka deyişle “Cosmos Asset Management Bitcoin ETF” olarak adlandırılan bu ETF’lerin piyasaya sürülmesi tam olarak 27 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Ayrıca bu ETF’ler piyasaya sürüldükten sonra 1 milyar dolarlık arzın oluşması da bekleniyor.

Dünyada kripto para birimlerinin ve ETF’lerin günden güne benimsenmesi artıyor

Genel olarak çoğu kripto hamlesinde gördüğümüz gibi bu faaliyette de karşıt görüşler bulunuyor. Karşıt düşüncede olanlar, ETF’lerin geleneksel hisse senetlerine kıyasla daha güvenilmez ve daha riskli bir halde olduğunu düşünüyor. Bir diğer yandan konu hakkındaki diğer görüşler ise bu EFT’lerin sahibi olacak firma ASX Clear’ın süreci kendi isteğiyle uzattığını ve şirketin kendi çıkarları için rekabet ortamını korumayı hedeflediğini yönünde.

Ayrıca Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu’nun, Avustralya’da Bitcoin (BTC) işlemlerinin kabul edilmediğini belirten bir mektup yazmasının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmiş bulunuyor. Bu durum, hem komisyonun fikrini değiştirdiğinin bir göstergesi olarak görülüyor hem de bu gibi gelişmelerde kripto para birimlerinin ve ETF’lerin diğer ülkeler tarafından benimsenmesini de günden güne artırıyor. Bitcoin ile ilgili daha fazla güncel haber için lütfen Kriptoarena.com adresini ziyaret ediniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cryptopotato
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku