Kripto suçları 2019 da ikiye katlandı

0 2

Kolluk kuvvetleri siber suçluların milyarlarca dolarlık kripto parayı çalmasını ve yasadışı amaçlarla kullanmasını engellemeye çalışıyor. Bu tür yasadışı faaliyetler arasında uyuşturucu ve ateşli silah ticareti belge ve kimlik sahteciliği hırsızlık ve fidye isteme gibi pek çok suç yer alıyor. Chainalysis 2019un ilk dokuz ayında 40 milyar dolardan fazla bir tutarın hileli işlemlere konu olduğunu bildirdi.

Chainalysis raporunda yasadışı faaliyetin 2018deki yüzde 004ten 2019da yüzde 008e çıktığı vurgulanıyor. Bu oran küçük olsa da bazı uzmanlar kripto paraların konu olduğu gerçek yasadışı faaliyetlerin sayısını tam olarak yansıtmayabileceğini düşünüyor. 

Blokzincir analiz şirketi Bloxy’nin kurucu ortağı ve CEOsu Dean Karakitsos’a göre kripto suç raporu karanlık ağ pazarlarının boyutunu nasıl hesapladığı konusunda açık bir yöntem sunmuyor. Karakitsos burada kara kutu yaklaşımı olduğunu belirtiyor. Bu yaklaşıma göre kullanıcıları sansüre karşı korumak için Toru çalıştıran her gizli ağın karanlık ağın bir parçası olduğu kabul ediliyor.

Öte yandan kripto para birimi ve karanlık ağ (darknet) faaliyetleri söz konusu olduğunda merkez bankası dijital paralarının (CBDC) terörizmin finansmanını geleneksel paraya kıyasla ciddi şekilde kısıtlayacağı iddia ediliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku