Kripto Pump ve Dump Grupları Nedir? Nasıl Çalışır?

26

Discord veya Telegram’da kripto dolandırıcılığını destekleyen kendi kendini organize eden ekipler, düzenlenmiş borsalar dışında kripto para piyasasında yasa dışı değildir. Ancak yatırımlarınıza büyük zararlar verebilir. Peki bu gruplar nasıl çalışır? İşte detaylar…

Kripto pump ve dump grupları nedir?

Yanlış bilgi yayarak fiyatları hileli bir şekilde manipüle eden pump ve dump operasyonları, en azından 1700’lerden beri ekonomik bağlamlarda var olmuştur. Örneğin, South Sea Company’de hisseleri olan dolandırıcılar, on sekizinci yüzyılın başlarında iş ve gelirleri hakkında yanlış açıklamalar yapmaya başladılar. Plan, hisse senedi fiyatını, bilgisiz tüketicilere satmadan önce, gelecek vaat eden bir mala yatırım yaptıklarını düşünmelerine yol açarak yapay olarak şişirmekti. Çağdaş dolandırıcılar, South Sea Bubble olarak bilinen bir pump ve dump stratejisiyle onların örneğini izliyorlar. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı ve kripto ticaretinin yükselişi ile konu daha geniş ve daha ciddi hale geldi. Hükümet düzenlemeleri geciktiğinden, kripto para birimleri bu tür piyasa manipülasyonlarına karşı özellikle hassastır.

Kriptoarena.com olarak da bildiridiğimiz gibi, bir pump-dump dolandırıcılığı, faillerin zamanla bir malı biriktirdiği, yanlış bilgi yayarak (pump) fiyatını yapay olarak şişirdiği ve sonra biriktirdiklerini  alıcılara daha yüksek bir fiyattan sattığı (damping) bir tür dolandırıcılıktır. . Failler hileli bir şekilde fiyatı şişirdikten sonra, genellikle düşer ve kararlarını yanıltıcı bilgilere dayanarak veren alıcıları bir kayıpta bırakır. Kendi kendine organize olan bireylerden oluşan ekipler, online pump ve dump işlemlerini yürütür. Bu pump ve dump grupları, dolandırıcılıkları Discord sunucusunda veya Telegram’da açıkça görülebilecek şekilde düzenleyerek herkesin önceden izin almadan gruplara katılmasını mümkün kılar. Pump ve dump gruplarında, grubu yöneten üyeler ve liderler (veya yöneticiler) hiyerarşisi vardır. Daha yüksek dereceli üyeler, hedef parayı düşük dereceli kullanıcılardan biraz daha erken açıklayarak pump başlatan bildirimi alır. Bu şekilde, üyenin daha ucuz bir maliyetle satın alma, pump ve dump şemasından daha fazla kazanç elde etme şansı daha yüksektir.

Kripto pump ve dump sinyalleri nelerdir?

Çoğu grup, üyelerin yeni üyeler alarak hiyerarşide yukarı çıkabileceği bir üyelik sistemi kullanılarak yapılandırılmıştır.  Bazı organizasyonlar sadece iki seviyeli basitleştirilmiş bir hiyerarşik yapıya sahiptir: VIP’ler ve ortak üyeler. Bu kuruluşlara katılmak için  bir ücret ödemesi gerekir. Pump sinyali, talepteki ani artışın neden olduğu fiyat manipülasyonundan kar elde edebilmeleri için bireyleri bir kripto para birimi satın almaya ikna etmeyi amaçlayan bir mesajdır. Pump ve dump sinyalleri olarak adlandırılan önemli bir fiyat artışına neden olduktan sonra, üyeler iyi bir karla satış yapmaya başlar.

Bir pump ve dump tekniği, planlı ve ani bir çöküşten hemen önce bir kripto varlığının değerinin yapay olarak artmasını gerektirdiğinden, fayda sağlama şansı olabilir. Ancak, yeterince hızlı satmazsanız, bilinmeyen paralarla uzun süre sıkışıp kalacaksınız. Lütfen değişken kripto para piyasasında hiçbir şeyin kaçınılmaz olmadığını unutmayın; bu nedenle, “gerçek olamayacak kadar iyi” görünen projelere düşmemek için temel kripto metriklerini kontrol edin.

Pump ve dump  şeması nasıl tespit edilir?

Bir kripto para biriminin fiyatındaki hızlı ve parabolik artış, bir pump ve dump planının başka bir işaretidir. Bu, özellikle kripto daha önce göz ardı edilmiş, tanınmamış veya unutulmuşsa geçerlidir. Ek olarak, tanınmış bir kişinin bir kripto para birimini tartıştığını duyduğunuzda, olası motivasyonlarını göz önünde bulundurun. Birçok etkileyici ve ünlü kripto para birimleri hakkında çok az bilgiye sahiptir.

Sonuç olarak, bilinmeyen kripto projelerinin geleceğine inanmadan önce bu tür taktiklere karşı dikkatli olunmalıdır. Peki, kripto yatırımcıları pump ve dump planlarından nasıl kaçınabilir? Bir strateji seçmek ve ona bağlı kalmak, ticaret veya yatırımın çok önemli bileşenleridir. Bu yaklaşımla, yalnızca aşina oldukları projelere veya varlıklarına yatırım yapmaları sağlanabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku