KRİPTO PİYASASININ DURUMU 2018 YILI SONUNDA NE OLACAK?UZMANLARIN GÖRÜŞLERİ

0 0

Son dokuz yılda Bitcoin (BTC) % 80den fazla düşüş göstermesini sağlayan dört önemli düzeltmeyi yaşadı.Kripto pazarında 2018 yılında yaşanan düzeltme Bitcoinin fiyatında yüzde 69luk bir düşüşe neden olduğu gibi Binance Coin (BNB) ve EOS gibi diğer kripto para birimlerinde daha küçük kayıplar kaydedildi.Ağustos 2010 Ağustos 2011 Ocak 2014 ve Ocak 2018de Bitcoin ABD dolarına karşı% 70 ila 80 oranında zarar gösterdi.

Chainalysisdeki araştırmacılara göre Bitcoin pazarı son dokuz ayda olgunlaşma gösterdi.Bitcoinin fiyatında gözle görülür bir düşüşe rağmen yatırımcıların çoğunluğu yatırımlarına devam ettiler ve belirsizlikler ve aşırı oynaklık dönemlerinde bile değişikliklerini asgariye indirdi.

Piyasa 2017den önce Bitcoin yapanlara göre farklı inanç ve beklentilere sahip birçok yeni piyasa katılımcısının katılımının ardından yeniden kalibre edilmiş gibi görünüyor.Ne uzun vadeli yatırımcılar ne de yeni spekülatörler bu yaz çok fazla değişmedi. Bu piyasanın daha iyi ya da daha kötüsü için yalnızca temel bir değişikliğe yanıt olarak büyük bir hamle yapacağı anlamına gelir. ”

Bitcoin pazarının olgunlaşması 6 Ağustostan beri BTCnin istikrarında belirgindi.Geçtiğimiz iki ayda Bitcoin 6300 $ dan 6800 $ a sabit kaldı ve nadiren 6800 $ lık direnç seviyesini geriledi diğer yandan Ripple ve Ethereum gibi diğer kripto-para birimleri ise yüksek volatilite gösterdi.İki aylık dönemde Bitcoin pazar değerlemesinin yüzde doksanını düşürürken Ethereum ve Ripple yüzde 50lik düzeltmeler kaydetti.Sonuçta hem XRP hemde ETH  Eylül ayının ikinci yarısında yükselişe geçti.

Bitcoinin istikrarındaki artış pazarın aldatıcı ve özel olaylara karşı daha az duyarlı olmasını sağladı.Kripto para birimi sektöründeki büyük olumlu gelişmeler – Bitcoinin erişilebilirliğini ve likiditesini geliştirmek için Microsoft Starbucks ve ICE tarafından Bakktin oluşturulması gibi – Bitcoinin kısa vadeli fiyat eğilimi üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır.ShapeShift CEOsu Erik Voorhees milyarder yatırımcı Mike Novogratz efsanevi girişimci kapitalist Ben Horowitz ve Coinbase Baş Teknoloji Sorumlusu Balaji Srinivasan gibi uzmanlar kripto piyasasının önümüzdeki aylarda toparlanacağına inanıyor.

2018de önemli kripto para trendleri

CNBC’nin “Crypto Trader” adlı popüler cryptocurrency ticaret platformu ShapeShift CEOsu Erik Voorhees Bitcoin’in ayı piyasasının ve diğer büyük kripto para birimlerinin kademeli olarak sona erdiğini belirtti.Voorhees ayı piyasasının tamamen kestirilemediğini kripto piyasasındaki değerlemede yüzde 80lik bir düşüş yaşandığını açıkladı – pazarın düzeltmenin en kötü kısmından kurtulduğu görülüyor.

Çökme oranının önemli ölçüde yavaşladığını düşünmese de [ayı piyasasının] yakında bitmesini beklemiyorum.Genel olarak bu baloncuklarda birkaç ay boyunca bir düşüş trendinden geçtikten sonra bir süreliğine bir süre takılırsınız […] Ama sanırım çöküşün büyük bir kısmı ile işimiz bitti.

Voorhees tarafından yapılan kripto-para piyasasının analizi pazarın mevcut durumunu doğru bir şekilde tanımladı.Haziran ayından bu yana kripto piyasası  190 milyar $ seviyesinde sıkı destek seviyelerini koruyarak ve 220 $ ile 230 milyar $ aralığından ayrılmaya teşebbüs ederek dipten çıkış sürecine girmiştir.Örneğin 25 Eylülde Bitcoin Cash (BCH) fiyatı yaklaşık 420 $ civarında seyretti. 26 Eylül itibariyle BCHnin fiyatı gün içinde yüzde 20den fazla 540 doların üzerinde kalıyor.Bu nedenle Voorhees kripto biriktirmeye başlamanın uygun bir zaman olduğunu belirtiyor.

Cardano (ADA) XRP ve Stellar (XLM) dahil olmak üzere birçok kripto paranın üst kısmında benzer dalgalanmalar görülmüş kısa dönemler içinde yüzde 10 ila 30luk kazanımlar kaydedilmiştir.Gelecek aylarda kripto piyasasının yavaş yavaş iyileşmeye devam edeceği ancak büyük geçici artışlar yaşayacağı düşünülüyor.

Bitcoinin belirgin eğilimi: 6.000 ila 8.000 $ arasında volatilite

Piyasadaki en baskın kripto olan Bitcoinin eğilimi oldukça tahmin edilebilir.Bu yılın şubat ayından bu yana Bitcoin aylık yeni bir seviyeye ulaşma ve takip eden ayın her yıl düşük seviyelerine düşme paterni yaşadı.Şubat ayı başlarında Bitcoin 6.000 $ a düştü ancak bir sonraki ay 10.000 $ a yükseldi. Nisan ayında Bitcoin 6000 $ da bir kez daha düşük seviyesine geriledi bir sonraki 9.400 $ a yükseldi.Ancak yıllık düşük ve aylık yüksek arasındaki fark azaldı. Haziran ayında Bitcoinin fiyatı ay 6.000 $ a geriledi bir sonraki ay ise 8.400 $ a yükseldi.

Ağustos ayında Bitcoin bir kez daha 6.000 $ a düştü 8.000 $ lık bir toparlanma girişiminde bulundu ancak başarısız oldu ve 7000 $ ın ortasında kaldı. 7 bin dolar kazandığından beri Bitcoin 6.000 $ ın altına geriledi.Bitcoin pazarının 10.000 $ 8.000 $ ve 6.000 $ lık direnç seviyelerini aşmaya yönelik büyük çaplı girişimlerden sonra 6.000 $ ın ortasında düştüğü açıktır.Milyarder yatırımcı Mike Novogratz piyasanın satıcının yorgunluk belirtileri göstermeye başladığını belirtti çünkü ayılar böyle düşük bir fiyat aralığında kripto paralar satmaya başladılar.Novogratz cryptocurrency pazarının çeşitli teknik göstergelere dayanarak dibe vurduğunu vurguladı.

Sanırım dün düşük aldık. Geçen yılın sonlarına ve büyük ralli / baloncuğa yol açan hızlanma noktalarına rötuş yaptı. Piyasalar kopmaya doğru ilerlemeyi sever. Balonun tamamını geri aldık. ”

Kurumsal yatırımcı girişi

2017 boyunca özellikle kripto piyasası tüm zamanların en yüksek seviyesi 800 milyar dolara ulaştı.Bitcoinin fiyatı 20.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında Bitcoinin fiyatı Güney Kore’nin cryptocurrency exchange piyasasında 24.000 doları aştı.Kurumlar kripto-para piyasasına yatırım yapmakla ilgilenmiş olsalar bile Multicoin Capitalin genel ortağı Kyle Samani güvenilir saklama çözümlerinin bulunmadığını ve altyapı eksikliğinin kurumların varlık sınıfına girmesini engellediğini belirtti.

Gelecek yıl boyunca piyasa güvenliğin çözülmüş bir problem olduğunu anlayacaktır. Bu büyük bir sermaye dalgasını serbest bırakacak. ”

Büyük ölçekli kripto-para birimi hedge fonu Block Towerın kurucu ortağı Ari Paul Samaninin duygularını yineledi ve şunları söyledi:

Saklama çözümlerinin güvenilirlik kazanması zaman alır.Ancak bu yılın Eylül ayı itibariyle katı bir üçüncü taraf gözetimine sahip olacağımızı düşünüyorum.Bu kurumsal girişlerin hızlanmaya başlamasını sağlayacaktır. Birkaç büyük geleneksel para yöneticisi BTCyi portföylerinde “dijital altın” olarak dahil ettiklerini duyurduktan sonra diğerleri de takip edecek. ”

BitGo ve Coinbasein Amerika Birleşik Devletleri pazarında güvenilen Bitcoin sorumluları ve büyük banka Citigroup Goldman Sachs ve Morgan Stanleyin kripto pazarında müşterilere hizmet vermeye hazırlandığı kabul edilen Novogratz önümüzdeki aylarda kurumların pazara gireceğini açıkladı.

Bitcoin 8800 $ ve 10.000 $ lık büyük direnç seviyelerini geçtiğinde Novogratz üç ila altı ayda kurumların sermayelerini piyasaya sunmaya başlayacağını belirtti.Kurumlar kripto pazarına girerse Novogratz Bitcoinin fiyatının 2018 yılı sonuna kadar yüzde 30luk bir artışa ulaşacağının altını çizdi.

Coinbase Baş Teknoloji Sorumlusu Balaji Srinivasana göre 2011 kazadan sonra Bitcoin ve kripto pazarında ilk defa ciddi bir güven kazandı.Kripto pazarının dayanıklılığı ve büyük düzeltmelerden geri sıçrama yeteneği pazarın yatırımcılara olan potansiyelini ortaya koydu.2018 düzeltmesinin piyasa üzerinde benzer bir etkisi vardı. Bitcoinin fiyatındaki yüzde 69luk düşüşle pek çok yatırımcının olumsuz etkilenmesine rağmen son sekiz ayda piyasa tüm tarihinin en olumlu haberlerinden bazılarını gördü.Goldman Sachs Citigroup ve Morgan Stanleyden başlayarak güvenilir şifreleme çözümleri geliştiriyor Bakkt Nasdaq ve Japonya ve Güney Koredeki diğer birçok finans kuruluşu kripto pazarını destekleme yollarını bulmaya başladı.

En yakın zamanda Brezilya’nın en büyük bağımsız aracılık komisyonubankaların yeterli bankacılık hizmetleri ile kripto borsaları sağlamadığı yönündeki iddialar nedeniyle ülkenin önde gelen bankaları hakkında soruşturma açan hükümet desteğini aldıktan sonra önümüzdeki birkaç ay içinde bir Bitcoin ve Ethereum alışverişini entegre etme planlarını açıkladı.Bitcoin ve kripto piyasasındaki balon çöküşü aşaması ocak-temmuz aylarıydı ve 2011den bu yana pazarda olduğu gibi kripto para piyasasının iyileşmesi bekleniyor. Geçen yıla kıyasla düzenleme altyapı ve geliştirici faaliyeti açısından kripto para birimi ve blok zincirleme sektörü benzeri görülmemiş düzeylerde iyileşmiş durumda.

En başarılı teknoloji odaklı yatırım şirketlerinden biri olarak kabul edilen bir girişim sermayesi şirketi olan Andreessen Horowitzin (A16Z) kurucu ortağı Ben Horowitz blockchain sektöründeki geliştirici aktivitesinin 1990 lardaki  internetteki benzerliğe benzediğini belirtti. Horowitz internetten beri tek bir sektörde bu kadar yüksek bir geliştirici faaliyeti görmediğini ve kripto para ve blok zincir ağlarının temelde bilgisayar ağları olduğunu düşünürken blockchain projelerinin geliştirici faaliyetlerindeki üssel artışın büyümenin olumlu bir göstergesi olduğunu açıkladı. .

Kriptoda muhtemelen İnternetten beri gördüğümüz her şeyden daha fazla geliştirici etkinliği olduğunu düşünüyorum ve bunun hakkında düşünmenin doğru yolu yeni bir bilgisayar platformudur.Her on yılda bir veya iki kez yeni bir bilgi işlem platformu geliyor. Bu konuda aldatıcı olan şey o zamanki yeni platformun eski platformdan çok daha genel anlamda daha kötü olduğu ancak bazı yeni yeteneklere sahip olduğu zamandır. ”

2017 yılında yayınlanan bir çalışmada Ivey Business Schoolda profesör olan JP Vergne geliştirici etkinliğinin kripto-para birimi döviz kuru trendlerinin en doğru göstergesi olduğunu ortaya koydu.2011den bu yana piyasa trendine ve büyük bir düzeltmeden sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselme kabiliyetine dayanarak büyük blok zinciri ağları çevresinde yüksek geliştirici etkinliği göz önüne alındığında kripto para piyasasının Bu yıl birçok uzmanın öngördüğü gibi çıkışa geçmesi bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku