Kripto Piyasası Çöküyor: Panik Yapmayın, Bunu Daha Önce Yaşadık!

146

Kripto para birimleri, hisse senetleri veya emtialar gibi bireysel piyasalar ve bir bütün olarak ekonomi, genişleme ve daralma döngüleri yaşar. Sanki ekonomi nefes alıyor. Pratikte bazen her şeyin yükseldiği ve bazen de neredeyse her şeyin düştüğü dönemler vardır. 2008 ekonomik krizinin etkisini durdurması iki yıldan fazla sürdü. Dünyanın belli başlı ekonomilerinde borsalar yüzde 50’den fazla düştü. Ama sonra 10 yıllık canlı bir iyimserlik geldi.

Piyasalar çok daha büyük çöküşlere şahit oldu

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Aşağıdaki İlk grafikteki o büyük düşüş, ikinci grafiğin sol alt köşesinde sadece küçük bir hareket gibi görünüyor. 2002’den beri neredeyse her şey yükseliyordu. Bu yıl, aynı gösterge yüzde14 düştü. Ama şimdi, borsaların yaşadığı düşüşler (bu yıl şu ana kadar yüzde 25), yakında tersine dönecek mi, yoksa 2008’deki gibi daha endişe verici bir olayla mı karşı karşıyayız? Yılın başından beri farklı ekonomik sektörlerdeki tüm yatırımların pratikte nasıl değer kaybettiğini gördük. Örneğin;

 • Netflix: yüzde -67
 • PayPal: yüzde -55
 • Facebook: yüzde -44
 • Tesla: yüzde -42
 • Bitcoin: yüzde -38
 • Amazon: yüzde -28
 • Nasdaq (endeks): yüzde -24
 • S&P 500 (endeks): yüzde -14

Kripto Piyasası Çöküyor: Panik Yapmayın, Bunu Daha Önce Yaşadık!

Kripto Piyasası Çöküyor: Panik Yapmayın, Bunu Daha Önce Yaşadık!

Küresel ekonomide basit bir sarsıntıdan çok bir deprem gibi bir afet görüyor olabiliriz. Ama en önemli şey, her şeyin yoluna gireceğinin bilinmesi. Kötü bir hafızamız var ve geçmişi unutuyoruz ama bunu daha önce defalarca yaşadık. Dünya hiç şüphesiz iyileşecek. Örneğin;

 • 1970’lerde Bretton Woods anlaşmasının sonuna (altın standardının sonu) eklenen petrol krizi küresel bir durgunluğu tetikledi. Bu tarihte, S&P 500  bir yılda (1973-1974) yaklaşık yüzde 50 düştü, ancak iki yılda yaklaşık yüzde 76 ve dört yılda yüzde 133 toparlandı.
 • 1980’lerin ortalarında petrol bir kez daha başka bir küresel krizin tetiklenmesine yardımcı oldu. Bu sefer S&P 500 yaklaşık yaklaşık 30 düştü ve sadece 5 yılda yaklaşık 226 toparlandı.
 • 2008 yılında subprime krizi dünya ekonomisini vurdu. S&P 500 en sert düşüşlerinden birini gördü: bir buçuk yıldan kısa bir süre içinde yüzde -58. 5 yıl sonra endeks, krizin en düşük noktasından bu yana fiyatını üç katına çıkardı. Bugün, son fiyat düşüşü göz önüne alındığında bile, değeri o zamanki değerinin 6 katından fazla.

Kripto para piyasası çöküyor: Peki ya Bitcoin durumunda?

Bitcoin geçmişte birden fazla döngüden geçti ve her zaman daha da güçlenerek alarak geri döndü. Aslında tarihte, satın alıp 4 yıl veya daha fazla beklemiş kişilerin yüzde 100’ü yani tamamı yatırımlarının büyüdüğünü gördü. Tarih tekerrür etmek zorunda değildir, ancak çok iyi bir örnek olabilir.  Yarın ne olacağını bilmek çok zor. Wall Street’te deneyen ve neredeyse her zaman başarısız olan fizikçiler ve matematikçiler var. Ancak zaman ufkunu genişlettikçe, eğilimi tahmin etmek daha kolay oluyor. Bitcoin diğer kripto para birimleri, bu çöküşten daha da güçlenerek çıkacaktır.

Kripto Piyasası Çöküyor: Panik Yapmayın, Bunu Daha Önce Yaşadık!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak beincrypto
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku