Kripto Paralar Şeriat Hukuk una Uygun mudur? Sorusuna Malezya dan Cevap Geldi

0 0

Müslüman ülkelerde kripto para biriminin benimsenmesi ve yatırımlar diğer ülkelere göre düşük seviyede kalmaktadır çünkü insanlar bu dijital paraların İslam hukukuna uyup uymadığından hala emin değildir. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Fintech Konferansında şeriata uyum konusunda uzman olan Dr. Mohd Daud Bakar yatırımcıların kripto para birimini şeriat perspektifinden anlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bakar şu anda Malezya merkez bankası Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SC) ve Labuan Finansal Hizmetler Yetkililerinde Şeriat Danışma Konseyinin başkanıdır. Aynı zamanda İslami Finansal Kurumlar için Muhasebe ve Denetim Kuruluşu Morgan Stanley (Dubai) Londra ve Orta Doğu Bankası (Londra) Noor İslami Bank (Dubai) Russell Islamic Fund (Suudi Arabistan) ve Salama Islamic Insurance da dahil olmak üzere bir dizi finans kuruluşunda şeriat kurulu üyesidir. 

Malezyada SC Shariah Danışma Konseyi Müslümanların hükümete kayıtlı kripto para  borsalarında Bitcoin dahil olmak üzere kripto para birimlerine yatırım ve işlem yapmalarına izin verildiğini ilan etti.

Kripto Paralar ve Şeriat Uyumluluğu

Bakar kripto para biriminin  para olarak görülmediğini ancak altın ve gümüş gibi varlıklar tarafından desteklenmediği sürece piyasada takas edilebilecek yasal bir emtia olduğunu açıkladı ve şunları ekledi:

Bu bir takas aracıdır ve insanların metaları takas aracı olarak kullanmalarına engel olamayız. Bu piyasadan bir e-bilet veya emtia satın almak kadar iyi bir şeydir. Bu yeni gelişme Malezyada pek çok yeni ilginç sektör açabilir ve kripto insanların alım satım için satın alabilecekleri ve tutabilecekleri yatırım varlıkları olarak kabul edilebilir” 

Bakar Malezya Menkul Kıymetler Komisyonunun fetva kararıyla belirli kısıtlamalara tabi olarak şirketlerin sermaye artırma yöntemi olarak kripto paralar  ihraç etmelerini de mümkün kıldığını sözlerine ekledi.

Son olarak Bakar şunları söyledi: 

“Bütün dünyada yeni gelişmeler meydana gelirken kripto para biriminin potansiyeli dünyanın büyüyen dijital ekonomisiyle birlikte ortaya çıktığı için harika bir gelişme. Devlet ve yargı ile herhangi bir zorluk yaşamadan kendi stablecoinimizi bile kolayca geliştirebiliriz. Kripto paraları belirli mallar girişimler veya projelerle destekleyebiliriz.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku