Çin Yeni Yılı Yaklaşırken Dijital Yuan da Yeni Gelişmeler Var

0 1

Çin dijital Yuan konusunda muazzam bir ilerleme kaydetti ve yeni dijital kullanımını oldukça büyük bir ölçekte test ediyor. Kısa süre önce yetkililerin “yakın gelecekte” hayata geçeceğini tahmin ettiği şekilde lansmanından önce dijital para birimini tanıtmak amacıyla Pekin ve Şangayda Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme [DCEP] testine başladı. Pekin projeye daha fazla insanı dahil etmek için halka 10 milyon dijital yuan (1.55 milyon dolar) ihraç ettiğini duyurdu.

Bu proje kullanıcıların dijital varlığı kullanma deneyimini yaşarken aynı zamanda yaklaşan Çin Bahar Şenliği sırasında harcanmasını teşvik etmelerini sağlayacaktır. Projeyi daha da renkli hale getirmek için  Çin bu dijital varlıkları sanal “kırmızı zarflar” içinde dağıtacak. Resmi makamların WeChat hesabında yayınlanan bir açıklamaya göre 10 Şubattan itibaren Pekin sakinlerine her biri 200 yuan içeren toplam 50 bin dijital kırmızı zarf çekilişle verilecek.

Kazanalar dijital para birimini önceden belirlenen online platformlarda ve alış veriş merkezlerinde 17 Şubata kadar kullanabilecekler. En az 100 mağazanın projenin içinde yer alması bekleniyor.  

Amaç Dijital Yaunı 2022 Kış Olimpiyatlarına Yetiştirmek

Pekin 2022 Kış Olimpiyatlarına 1 yıldan biraz daha uzun bir süre kaldı ve bu nedenle bu denemeye “dijital buz ve kar alışveriş festivali” adı verildi. Amaç dijital yuanın kış sporlarında ve 2022 Olimpiyat Oyunlarında kullanımını teşvik etmek.

Bu olay Çindeki dijital yuanın gelişiminde kaydedilen uzun gelişmeler dizisinde başka bir ayağı olarak nitelendirildi. Bundan önce yalnızca genel ödeme yapan kullanıcılarla ilgili denemeler vardı ancak odak Olimpiyat 2022 olduğu için ülke uluslararası müşterileri eğlendirmeyi hazırlanıyor.

Benzer şekilde Çinin merkez bankasının dijital para araştırma kurumu finansal mesajlaşma ve sınır ötesi ödemeler için küresel bir sistem olan SWIFT ile bir ortak girişime girdi. Reutersa yaptığı açıklamada SWIFT diğer dört ödeme piyasası katılımcısının ve altyapı sağlayıcılarının Çinin gereksinimlerine uymak için girişimler kurduğunu kaydetti.

“Yerel ağ yönetimi faaliyetleri için gerekli lisansları alabilecek … ve hizmetlerinin kapsamı sınırlı olacak ve tamamen Çindeki geçerli düzenlemelere uyumu sürdürmeye odaklanacaktır.”

Çin yuanın evrensel olarak benimsemesini kolaylaştırmak ve ABD dolarının gölgesinden çıkmak için çalışıyor. Dijital yuanın ilerlemesi bunun somut bir işaretidir. Çin yakında tüm sistemler dahili ve uluslararası uyumlu bir şekilde çalıştıktan sonra bunu başarabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku