Kripto paralar için güvenilir bir yasal çerçeve oluşturma çabaları

0 0

2019un son günlerinde ABD Kongresinde blok zincir teknolojisine dayalı projeleri hedeflerine göre sınıflandırmak için kriter oluşturmaya yönelik bir girişim ortaya atıldı.

Bu girişim kripto ekosisteminin geleceği ile ilgili sıkça dile getirilen konulardan biriydi. Bir varlığın fiyatını etkileyen faktörler hakkında net olmak esastır ve ABD Kongresi Bitcoini hisse senedi gibi bir emtia olarak tanımlıyorsa fiyatı piyasa katılımcıları tarafından “değer” olarak algılanacaktır.

Örneğin;

ABD Kongresi Ethereumu binlerce uygulamayı destekleyen bir yardımcı program olarak tanımlarsa Ethereum içsel değerinin tanımı Ethereum ağının sektörü büyütmeye ve desteklemeye devam etme kapasitesi olarak tanımlanır.

ABD Kongresi XRPyi özkaynak olarak tanımlarsa Ripple Ltdnin iş geliştirme süreci XRP’yi fiyatlandırmada anahtar olur.

Kripto pazarının kriterlerinin birleştirmesi ve küresel ölçekte güvenilir bir iş alanı yaratması gerekiyor. Dolayısıyla yasama organlarının güvenilir bir yasal çerçevenin geliştirilmesine katılımı oldukça cesaret verici bir gelişme olarak nitelendirilebilir.

Geçen Nisan’da 20 milletvekilinden oluşan partiler üstü bir grup ABD Milli Gelirler İdaresi’nden (IRS) kripto para birimi vergi rehberini güncellemesini istedi. IRSnin maliyet esasını hesaplamak için ve maliyet esası tahsisi için makul yöntemler konusunda netlik sağlaması istendi.

Diğer yandan ABD Kongresi kripto para birimi sorunlarını daha yakından incelemeye başladı ve dijital parayı çevreleyen karanlık yasal sorunların bazılarını çözmek için üç yasa teklifi sunuldu.

The Blockchain Regulatory Certainty Act – H.R. 528 (14 Ocak 2019) 

The Token Taxonomy Act – H.R. 2144 ( 9 Nisan 2019) 

The Safe Harbor for Taxpayers with Forked Assets – H.R. 3650  (9 Temmuz 2019)

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku