Kripto paralar artık günlük yaşantımıza iyice girdi

0 0

Kripto paralar son yıllarda bir hayli popüler… Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımıza giren klasik para kavramını değiştiren bu ürünler artık gündelik alışverişlerde kullanılmaya başlandı. Türkiyenin hemen hemen her ilinde mücevherciden inşaatçıya restorandan eğlence mekânlarına eczaneden özel okullara kadar birçok şirket kripto para kabul ediyor. İşyerleri kapılarına Bitcoin kabul edilir yazıları asıyor. Kimi bitcoinle ilaç satıyor kimi ev…

CİRONUN YÜZDE 3Ü BİTCOINLE

Sabah Gazetesinden İbrahim Acarın hazırladığı habere göre İstanbul Maslakta bulunan eğlence mekânı Esnaf Bitcoinle hesap kabul etmeye başlayan ilk eğlence yerlerinden… Kapısına Burada Bitcoin kabul edilir logosunu astıktan sonra bu para birimiyle yaptığı işlerde patlama yaşanmış. Esnaf Maslakın sahibi Atilla Bingöl dijital paranın eninde sonunda iş hayatında olacağını kabullendiklerini belirterek “4 yıl önce dijital para ile ilgili ödeme sistemlerini işyerimizde başlattık. İsteyen müşteriden tahsilatı Bitcoin ile yapıyoruz. Müşterilerimiz ilgili fakat bir o kadar da çekingen. Ama yurtdışından gelen müşterilerimizin çoğu hesabı bu şekilde ödüyor” diyor. Bingöl şu anda cirolarının yüzde 3ünün Bitcoinle yapıldığını söylüyor.

OTELLER DE DİJİTAL PARAYA GEÇTİ

Bitcoin ile ödemeler en çok da turistlik yerlerde yapılıyor. Sultanahmetteki birçok otel Bitcoin kabul ediyor. Bunlardan biri olan Türk Art Otelin yöneticileri “Gelen müşterilerden oda fiyatını Bitcoin olarak alıyoruz faturasını da kesiyoruz” diyerek turizmcilerin bu konuya ilgisini anlatıyor. İstanbulda döviz büroları benzeri kripto para dükkanları da bulunuyor.

AĞRI KESİCİ BİLE SATILIYOR

Bitcoini kullananlar sadece İstanbulda sınırlı değil… Bilecikteki İstasyon Eczane de Bitcoinle ilaç satıyor. Eczanenin yöneticisi Eray Ergün 2009dan bu yana kripto paralarla satış yaptıklarını belirterek “Bir ağrı kesiciyi bile dijital parayla satabiliyoruz. Ağrı kesicinin fiyatını o anki Bitcoinin değerinden tespit edip kuruş cinsinden alabiliyoruz” diyor.

NASIL ÖDÜYORLAR?

Alışverışlerde satın alınan ürünün TL karşılığı kadar kripto para tespit edilerek elektronik cüzdanlar aracılığıyla para gönderimi yapılıyor. Bu sektörde ilk çıkan para birimi Bitcoin olduğu için altcoinler ödemelerde Bitcoinin kuruşları olarak işlev görüyor. Örneğin bir eczane sattığı şurubu 0.00016178 Bitcoin olarak fiyatlandırıp müşterisinden tahsil ediyor

SPKDAN DÜZENLEME GELİYOR

Türkiyede giderek yaygınlaşan kripto parayla ödeme konusunda hükümet de hukuki bir zemin hazırlamaya çalışıyor. Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerine denetim ve düzenleme getirmek için çalışma başlattığı belirtilmişti. SPK Türkiyede kripto para piyasalarını denetleyecek yasal çerçeveyi bu yıl oluşturacak. Merkez Bankasının da bu yıl blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parasını uygulamaya geçirmesi bekleniyor.

KONYA DA KRİPTO PARA ÜRETECEK

Kripto para üretimi konusunda belediyeler de harekete geçmiş durumda… Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay “şehir coin” uygulaması üzerinde çalıştıklarını belirtiyorç. Altay üzerinde çalıştıkları kripto para ile belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını gerçekleştirmeyi ve vergi tahsilatı yapmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

EMLAKÇI BITCOINLE 9 EV SATTI

Bitcoinle iş yapanlar arasında emlakçılar da var. Örneğin Antalyadaki Holmes Emlak kripto para birimiyle 9 ev satmış. Antalyadaki Pasha Jewellry de uzun süredir Bitcoin kabul edenlerden… Ar-Ge ve yazılım şirketi Rakun da Bitcoinle alışverişe geçti.

EĞİTİM MERKEZİ KURDULAR

Kripto parayla ilgilenen kişiler için eğitim merkezleri de açılmaya başlandı. İstanbul Kadıköyde kurulan Altcointurk I Okex Trader Base ismi verilen merkez kripto para konusunda yatırımcıların birbirleriyle tecrübelerini paylaştıkları eğitim aldıkları bir eğitim üssü haline gelmiş durumda… Borsa ve ticaretten 4 arkadaşın kurduğu merkezin kurucu ortağı Volkan Korkmaz “Hedefimiz buraya gelenlerin piyasada zarar görmemesi için çalışmak” diyor. İşadamları profesyoneller ya da maaşla çalışanların geldiği merkezde suiistimallerin önüne geçilmesi için eğitimler veriliyor.

BORSA SAYISI 20YI GEÇTİ

Dünyada 2 binden fazla kripto borsası bulunuyor ve Bitcoin cüzdanları arasında günde 300 binden fazla transfer gerçekleştiriliyor. Türkiyede ise 20den fazla borsa var. Yaklaşık 1 milyon da yatırımcı… Ülkemizdeki borsaların en bilinenleri BtcTurk Bitci Paribu Coinex Koinim Robicoin… Bitci.com Genel Müdürü Onur Altan Tan dünya üzerinde en çok kripto para tutan kesimin yüzde 20 ile Türkler olduğunu belirterek “Birçok işyeri Bitcoin kabul etmeye başladı. Para dijital ortamda aynı internet bankacılığı gibi bir sistemle transfer ediliyor. Bitci.com olarak dijital para kabul etmek için altyapısı olmayan işyerlerinin bile bu alanda satış yapabilmeleri için bir çalışma yaptık. Müşteri dijital para ile ödeme yapmak isterse bizimle anlaşan işyerleri ödemeyi TL olarak bizim üzerimizden alabilecek. Biz alıcı ile satıcı arasında köprü görevi üstlenerek alıcının gönderdiği dijital parayı TL olarak belli komisyonla satıcının hesabına yatıracağız” diyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku