Kripto Para Piyasası Artık 1 Trilyon Dolardan Daha Değerli!

0 0

CoinGeckonun bugünkü verilerine göre kripto para piyasasının değeri 1 trilyon doların üzerine çıktı. Bu durum dünyadaki tüm paraların yaklaşık yüzde 1inin şu anda Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralarda olduğunu gösteriyor.

“Bitcoinin Altın Piyasasının Yüzde 10unu Ele Geçirecek”

Kripto para borç verme hizmeti Nexonun yönetici ortağı Antoni Trenchev yaptığı açıklamada;

“Bu dönüm noktasının arkasında paranın altın gibi güvenli sığınaklara değil Bitcoin gibi dijital varlıklara aktığını görebiliyoruz. BTC kazançları altcoinlere yayılmaya başladığı zaman muhtemelen büyük hacimli varlıklar arasında daha eşit bir yayılma göreceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi Bitcoin altın piyasasının en az yüzde 10unu ele geçirecektir.” dedi.

Bitcoin Mutlak Lider

Çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde Bitcoin 674 milyar dolarlık piyasa değeri ile piyasanın mutlak lideri. En büyük altcoin konumunda bulunan Ethereum ise 135 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Bu iki kripto para da dünyanın en büyük 100 varlığı arasında yer alıyor. 

Kanadada halka açık Bitcoin madenciliği operasyonu olan Bitfarmsın başkanı Geoff Morphy yaptığı açıklamada 1 trilyon doların yalnızca bir başlangıç olduğunu ve insanların varlıklarının değerini korumanın veya artırmanın yollarını aramaya devam edeceklerini belirtti.

“5000 yıldır insanlar sürekli olarak bir tür para birimi kullandı. Bundan önce ise ellerindekileri takas ettiler. Her iki durumda da binlerce yıldır insanlar birşeyin değerini kabul ettiler ve bunu artırmanın yollarını aradılar. İnanılmaz derecede de her seferinde başarılı oldular. İnsanlar bugün de farklı değil.”

Morphy ayrıca yaptığı açıklamada insanların net değer pozisyonlarının enflasyon veya diğer devalüasyon olaylaerı nedeniyle zarar gördükleri zaman alternatif aradıkları ve bu Bitcoinin zamanının geldiğinin göstergesidir dedi.

“Örnek olarak insanlar onlarca yıldır altının etkili bir güvenli liman mı yoksa varlıkları koruma amaçlı mı olduğu konusunu tartışıyorlar.Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yeni alternatifler var. Bitcoin güvenli emniyetli kolayca alınıp satılabilir manipüle edilemez ve doğası gereği azdır çünkü yalnızca sınırlı sayıda BTC çıkartılabilir.”

Çeşitli tahminlere göre dünyadaki tüm paranın değeri 95 trilyon dolar civarında ve kripto para piyasası bugün itibari ile yaklaşık yüzde 1ini temsil ediyor. Bitcoini parayla karşılaştırmak mükemmel bir karşılaştırma değil ancak lider kripto parayı bir perspektife koymak için bir yol sağlar. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku