Kripto Para Piyasaları FED Toplantısına Hazırlanıyor!

67

Kripto para piyasalarında yaşanan müthiş yükselişin hemen ardından yatırımcılar, önümüzdeki günlerde yapılacak olan FED toplantısına odaklandı. İşte detaylar…

Kripto para piyasalarında yükseliş devam ediyor!

Kripto para piyasalarına uzun bir süredir hakim olan kırmızı renk, yerini yeşil renge bırakarak piyasalarda bir yükseliş sinyali vermeye başladı. Piyasalarda yaşanan yükselişler sonucu analistler birçok yorumda bulundu fakat genel olarak analistlerin düşüncesi, henüz bir geri dönüş çağrısı vermenin yanlış olacağı yönünde bulunuyor. Hatırlayacağınız üzere daha önce kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi piyasa çöküşünden sonra, piyasada kırmızı renk baskın geldi ve bu uzun bir süre devam etti. Piyasalarda yaşanan iflash haberleri, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinde, küresel para politikasının sıkıştırılması nedeniyle oynaklığa sebep oldu. Öte yandan kripto para piyasalarının yeşil renge dönmesiyle beraber piyasaların değerinin 1 trilyon doları aşması, 26-27 Temmuz’da yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) öncesi birçok yatırımcıyı umutlandırmış durumda.

Özellikle, kripto piyasası son zamanlarda 18 Temmuz’da 1 trilyon dolarlık bir kapitalizasyona ulaşmasıyla beraber piyasanın çoğunluğu Bitcoin fiyatıyla birlikte yükseldi. En yüksek piyasa değerine sahip lider kripto para birimi, son 1 haftalık periyotta yüzde 16,5 değer kazandı ve 23,305.97 dolardan işlem görüyor.

Bir diğer yandan lider altcoin Ethereum (ETH) ise müthiş bir çıkış yakalayarak son 1 haftalık süreçte yüzde 45’lere varan bir yükseliş yaşadı. Aldığı güncelleme ile beraber çıkış yakalayan ETH, anlık olarak 1,574.60 dolardan işlem görüyor.

Thomas Peterffy: “FED sözünü tutmayacak!”

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bürosu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon oranının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1’e ulaştığını ve bu oranın 1981’den bu yana en hızlı artış olduğunu açıkladı. Buna ek olarak, tarihsel olarak yüksek akaryakıt maliyetinin doğrudan bir sonucu olarak aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1,3 arttı. Haziran ayındaki toplantısında, Federal Rezerv, enflasyonla mücadele için acil önlem alınması gereğini öne sürerek faiz oranlarını 0,75 puan artırmaya karar verdi. Kuruluş, bunun bir bedeli olsa bile enflasyonu düşürmek için her türlü çabayı göstereceğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyonun Haziran ayında yeni bir rekor seviyeye ulaştığının duyurulması, küresel kripto para piyasasının kendisini Federal Rezerv’in Temmuz ayında 0,75 puan yerine tam bir yüzde puanı artıracağı ihtimaline hazırlamasına neden oldu.

FED’in Faiz Artırımı Sonrası Bitcoin Ne Zaman Normale Dönecek?

Öte yandan uzmanlar, bu yükselişin etkilerinin yok denecek kadar az olacağı görüşünde. Kripto piyasası, enflasyon istatistiklerinin yayınlanmasından sonra bir düşüş yaşadı, ancak hafta sonu boyunca kısa sürede toparlandı. Interactive Brokers’ın başkanı Thomas Peterffy’ye göre, Fed sözünü tutmayacak. Ünlü ismin konu hakkında sözleri ise şu şekilde:

“Fed’in (enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapılacak) sözünü yerine getireceğine inanmıyorum, çünkü ekonomiyi ve yükselen borç sorununu yok etmekten korkuyorlar”

Genel görünüm çok fazla değişmedi ve muhtemelen piyasa, dünya genelindeki merkez bankalarından enflasyonla nasıl başa çıkılacağı ve bunların etkisinin ekonomiyi daha da resesyona sürükleyip sürükleyemeyeceği konusunda daha güçlü sinyaller alana kadar değişmeyecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak finbold
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku