Kripto para kazançlarına yüzde 20 vergi mi geliyor?

0 1

Güney Koreli özel sektör temsilcileri kripto para birimleri için sermaye kazanç vergisi oluşturmak amacıyla bir vergi tasarısını görüştü. 13 Temmuzdaki oturumdaki kripto kazancından alınan verginin yüzde 20ye kadar yükseltilebileceği konuşuldu.

KRİPTO PARA BİRİMLERİ “MAL” OLARAK KABUL EDİLEBİLİR

Önerilen değişiklikler arasında kripto para birimlerinin para yerine “mal” olarak sınıflandırma planı da bulunuyor.

Güney Kore’de yasa yapıcılar sanal varlıkların elektronik olarak alınıp satılabilecek ekonomik değere sahip elektronik sertifikalar olarak kabul edilebileceğini belirledi. Ancak işlemler satış amaçlı olduğunda bunlar varlık olarak görülebilir.

Bir Güney Kore mahkemesi kararında Bitcoine (BTC) atıfta bulunarak şu ifadeyi kullandı:

“Şimdiye kadar sanal varlıklar yalnızca para biriminin bir fonksiyonu olarak tanındı ve gelir vergisine tabi değildi ancak son zamanlarda sanal varlıklar giderek artan şekilde mülk değeri olan mallar olarak işlem görüyor. Mülk değeri olan maddi olmayan varlıkların muhasebeleştirilmesi vergilendirmenin gerekliliği ve sanal varlıkların mülk değerinin tanınması gibi çeşitli koşullar göz önünde bulundurulmalıdır.”

Güney Kore mali otoritesi Finansal Hizmetler Komisyonu verilerine göre ülkede günde ortalama 1.33 trilyon won (1.10 milyar dolar) kripto para ile işlem görüyor. Yonsei Üniversitesi ekonomisti Sung Tae-yoon Güney Korede kripto sermaye kazanımlarını vergilendirme kararının gelişmekte olan kripto para piyasasıı yavaşlatabileceği konusunda uyardı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku