ABD tahvillerindeki rekor düşük seviyeler Bitcoin’e yarayacak mı?

0 0

Bitcoin ve negatif faiz oranları 2008 küresel finansal krizinden sonra hayatımıza muhtemelen uzunca bir süre kalıcı olarak giren şeylerden ikisi oldu.

Ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve makroekonomik istikrarı sağlamak için küresel merkez bankaları politika faizlerini düşürdü. Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve Avrupa Merkez Bankası ile Avrupa’dai bazı bankaların faiz oranları negatif. Yani paranızı bankaya koyarken banka değil para sahibi bankaya faiz ödüyor.

Negatif faiz paraların bankada durması yerine yatırıma ve harcamayı yönelmesi için uygulanan yöntemlerden biri. Ancak bazı durumlarda bu durum tüketicilere de yayılıyor ve bazı devlet tahvilleri negatif faiz veriyor.

ABD şimdiye kadar bundan kaçındı. Fed politika faizini sıfıra yaklaştırdı; ABD Hazinesi tahvillerinin getirileri yüzde 1’in altına düştü.

Ancak bir Wall Street profesyonelinin analize göre ABD tahvil getirileri yakında negatif bölgeye geçebilir. Ve bu kripto para piyasası için dönüm noktası olabilir.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın hedge fon (finansal korunma) satışlarının eski başkanı Raoul Pal 10 Temmuzda aşağıdaki grafiği paylaştı.

Grafik ABD gösterge tahvil faizinin önümüzdeki aylarda ve yıllarda yüzde 0ın altına düşme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Grafikte 10 yıllık tahvilin getirisi 1980lerden bu yana tahmini azalan bir kanala düşüşle tasvir ediliyor.

Gemini’dan Cameron Winklevoss; dünya çapındaki trilyonlarca dolarlık negatif getirili tahvil hakkında geçen Ekim ayında Twitter paylaşımında şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Şu anda negatif faizli tahvillerde 17 trilyon dolar tutuluyor. Bitcoin sahibi olmak için 17 trilyon neden.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku