Kripto Para İle Ödeme Yapan Patron Çıldırdı! İşte Sebebi!

0 52

Kripto para piyasasındaki hareketlilik bu kez iş veren ve işçi arasında soruna neden oldu. ABD’nin Detroit şehrinde kripto parayla ödeme yapan patronun, kripto para biriminin yükselmesinden sonra para verdiği çalışandan iade istediği belirtildi.

Crypto Flash News’in haberine göre söz konusu teknoloji şirketi için çalışan yazılımcı şunları söyledi:

“Bir teknoloji şirketi için sözleşmeli olarak bazı iş geliştirme çalışmaları yaptım. CEO, 2020 baharında işe başladığımda bana kripto para ile ödeme yapılacağını söyledi. Sözleşmeye ‘şirket USD cinsinden ödemeyi seçebilir’ şeklinde bir madde ekledi. Sözleşmenin bu kısmını sildim çünkü kripto para ile ödeme alma riskini alacaksam ve aniden fiyatın değer kazanması durumunda, şirketin bana USD cinsinden ödemeye dönmesini istemiyordum. Ağustos 2020’de iş sonunda kripto para biriminde ödeme aldım. O zamandan beri, kripto para birimi fiyatları fırladı. Şu an itibariyle, ödeme aldığım kripto para yüzde 700 arttı.”

Crypto Confused takma ismini kullanan yazılımcı iş verenden şöyle bir e-posta aldı: ”Şirket için herhangi bir gelir sağlamadığınız ve şu anda herhangi bir takip çalışması yapmadığınız için, lütfen Ağustos 2020’de alınan tüm kripto paraları geri gönderin. Şirkette çalışılan saatler için USD cinsinden fatura kesilecek.”

Değeri Düşseydi Ne Olacaktı?

Yazılımcı iş verenin gönderdiği e-postaya şöyle yanıt verdi

“Kripto para biriminin değeri Ağustos 2020’den bu yana yüzde 700 düşseydi, bunun için oluşacak fiyat farkını bana ödeyecek miydiniz?”

Uzmanlar, sözleşmedeki maddelerin değiştirilmesinin ve iade talep edilmesinin şirket aleyhinde davaya kadar gidebileceğini söyledi. Konu üzerinde konuşan bir hukukçu şunları söyledi:

“Kontratta size dolar veya kripto para olarak ödeme yapılabileceğini söylese bile, maaşı geri istemek tamamen farklı bir konudur. Ayrıca ister Bitcoin, ister Ethereum olsun çalışanlara kripto para biriminde ödeme yapmak hem işveren hem de çalışan için riskli bir uygulamadır. Para biriminin değeri, deneyimlediğiniz gibi yükselebilir ve düşebilir ve bu para biriminin değer kazanmasıyla ilgili olarak hem işveren hem de çalışan için vergi sorunları vardır. İşvereniniz ödeme tarihinde kripto para biriminin değerini kaydetmeli ve çalışanlar ödemelerini kripto değil dolar cinsinden bildirmelidir”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku