Kripto madenciliği için değeri 600 bin doları geçen elektrik kullandılar

0 0

Malezyanın Johor eyaletindeki yetkililer üç yıl içinde 600 bin dolardan fazla değerde elektrik çalınmasıyla ilgili olarak iki kripto operasyonunu düzenledi.

Malezya Enerji Komisyonunun yerel haber sitesi The Starın 1 Eylül tarihli haberine göre enerji şirketi Tenaga Nasional Berhad (TNB) ve yerel yetkililer kripto madenciliği için kullanılan 600 bin dolardan fazla elektriğin çalınmasından sorumlu kişileri tutukladı. Yetkililer İskandar Puteri kentindeki iki maden işletmesine baskın düzenledi.

Ülkenin Enerji Komisyonunun bölge direktörü Nazlin Alim Sadikhi 100 kuleli kripto madenciliği operasyonlarından birinin üç yıldır aralıksız çalıştığını söyledi. 48 kuleli diğer kurulum iki yıl boyunca kripto madenciliği ile uğraştı. Sahipler elektrik için ayda yalnızca 7-14 dolar ödedi ancak teçhizat operatörleriyle birlikte ayda yaklaşık 20 bin dolar değerinde elektrik kullandı.

Sadikhi “Elektriğin TNB sayacı üzerinden değil doğrudan sağlanabilmesi için yasa dışı kablolamanın yapıldığını bulduk” dedi.

Ülkede kripto madenciliği ve ticaretine izin verilse de yasadışı olarak güç elde eden Bitcoin (BTC) madencilik operasyonları Malezyada süregelen bir sorun.

Malezya Elektrik Tedarik Yasasının 37. Bölümü uyarınca birden fazla suç için “ev içi tesisat” dışında bir yerde elektrik çalanlar en fazla 12 milyon dolar veya on yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Ancak The Star son hırsızlıktan sorumlu kişilerin on yıl hapis veya suçlu bulundukları takdirde en fazla 240 bin dolar para cezasına çarptırılabileceğini bildirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku