“Kripto Annesi” Olarak Bilinen SEC Üyesi Pierce ten DeFi Düzenlemesine Dair Çarpıcı Açıklamalar

0 0

 ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce Cuma günü verdiği bir röportajda merkeziyetsiz finans (DeFi) alanını aktif olarak takip ettiklerini iddia etti. SECin gelişmekte olan endüstrinin hukuk tarafından düzenlenmesini sağlamak için sürekli çalıştığını ifade etti. Bununla birlikte Pierce SECin geçtiğimiz yıl içinde popülaritesini ve talebini artıran merkeziyetsiz finansı düzenlemeyi oldukça zor bulduğunu DeFi alanının bu özelliğinin herhangi bir düzenleyici yönergeye uymayı oldukça karmaşık hale getirdiğini açıkladı ve şunları ekledi: 

Bizim için zorlayıcı olacak çünkü düzenleme şeklimizin çoğu aracılar yoluylagerçekleşiyor ve merkezi olmayan bir şey inşa ettiğinizde ortada aracı yok. Bir sistemin dayanıklılığı için harika. Ancak bunu düzenlemeye kalkışıp nasıl yapacağımızı anlamaya çalışırken bu bizim için çok daha zor bir hale geliyor.”

Pierce merkeziyetsiz finans sektörünü meslektaşlarına kıyasla daha iyi anlaması nedeniyle kripto para alanında oldukça popüler bir figür olduğu için halk arasında “kripto annesi” olarak biliniyor.

Pierce Varlıklar İçin “Güvenli Liman” Yaklaşımı Öneriyor

Defi Ethereum blockchainin üzerinde çalışıyor ve geçtiğimiz yıl boyunca çeşitli protokoller ve akıllı sözleşmeler tarafından yönetilen yüzlerce kullanım durumu buldu. Defi ekosisteminin de yüksek düzeyde merkeziyetsiz olduğu düşünülmektedir ve bu SECin ana piyasayı düzenlemedeki zorluğunun arkasındaki temel nedenlerden biridir. SEC komisyon üyesi şu anda düzenleme  programı kapsamına alınamayan projeler ve varlıklar için güvenli liman yaklaşımı önerdi.

 Pierce bu tür projelere 3 yıllık bir süre verilmesi gerektiğini böylece bu süre içinde varlığın hangi güvenlik yasası kapsamında tanımlanabileceğinin daha net hale geleceğini önerdi.

Böylesine güvenli bir liman döneminin yokluğunda yeni bir projenin veya varlığın ortaya çıkması ve gelişmesi neredeyse imkansız hale gelir.

SEC ekosistemlerini yakından izlediğinden Pierceın yorumu defi piyasalarının hissedarları için bir uyarı niteliğinde. Bu nedenle yatırımcılar ekosistemin kendilerini yetkililerin incelemesine sokabilecek projeleri desteklemediğinden veya bu projelerin kurbanı olmadığından emin olmalıdırlar. 2017 ICO (kripto para arzı) dönemi aynı zamanda bağış toplamanın devrimci bir yolu olarak görülüyordu ancak artan sayıda dolandırıcılık birçok ülkede tamamen yasaklanmasına yol açtı ve ardından trend 2018de ortadan kayboldu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku