“Kripto Annesi” Lakaplı SEC Üyesinden Önemli Açıklamalar

0 92

Dijital varlıkları güçlü bir şekilde destekleyen, kripto para topluluğundaki lakabı “kripto annesi” olan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce, önemli açıklamalarda bulundu.

Thinking Crypto podcast’inin son bölümüne konuk olan Peirce, ABD’nin varlık sınıfına bugüne kadar ki olan regülatör yaklaşımını değerlendirdi ve “Kripto para konusunda treni biraz kaçırdık. Ve bence bunun büyük bir kısmı, kurallarımızda netlik sağlayamamaktan kaynaklanıyor.” dedi. Kripto paranın bir şekilde yasadışılıktan ayrılmaz olduğu ve sistemi alt etme arzusu olduğu şeklindeki ısrarcı anlatının aksine, kendi deneyimi sonucunda endüstri katılımcılarının kurallara uymak istediklerini ancak bunu yeterli rehberlik olmadan yapılamayacağını söyledi:

Nihayetinde daha fazla netlik sağlayacağımız noktaya geleceğimiz konusunda iyimser miyim? Sanırım iyi bir şansımız var. […] Senato önünde savunmasını yapacak yeni bir başkan Gary Gensler’ı bulmak üzereyiz. Bu, süreçteki bir adımı temsil ediyor. O zaman oylanması gerekiyor. Ve eğer başkan olarak seçilir ve SEC’in başına gelirse, bu varlık sınıfıyla ilgili gerçekten derin bilgi birikimini beraberinde getirecek.

Senato’nun Bankacılık Komitesi, iki Cumhuriyetçi’nin seçimi desteklemek için 12 Demokrat’ın saflara katılmasının ardından, Gensler’in adaylığının Senato’ya gönderilmesi lehine 10’a karşılık 14 oy kullanıldı.

Peirce, Gensler’in Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Blockchain üzerine ders vermesindeki son deneyiminin altını çizerek, “Çevresinin bu teknolojiye hevesli insanlardan” olduğuna dikkat çekti. Ona göre Gensler, endüstrinin olumlu potansiyelinin yanı sıra gelişimini kolaylaştırmak için daha fazla netliğe ihtiyaç duyulduğunu anlıyor ve onu bu şeylere ikna etmek zorunda kalmamanın büyük faydası olacak.

Peirce, başkanın SEC için gündemi belirlediğini ve Gensler’ın önderliğinde kripto paralar için daha iyi bir kural koyma yaklaşımını desteklemesinin beklenebileceğini de not etti. Öte yandan Peirce, SEC’in kripto para endüstrisi ile olan ilişkisinde başkanın kim olduğuna bakılmaksızın güvence altına alınacağını da belirtti:

Beş üyeli bir komisyona sahip olmanın amacı, zaman içinde sürekliliğe sahip olmaktır. Böylece politikada büyük dalgalanmalar görmezsiniz […] Bu nedenle, komisyonun çalışmalarının [… ] yeni bir başkan olduğunda dramatik bir şekilde değişmeyecek. […] Regülasyon gündemi biraz değişebilir ancak komisyonun çalışmaları, [onun] günlük çalışmaları […] başkan kim olursa olsun devam edecek.

Peirce, bu ihtiyatlı iyimserlik açıklaması üzerine, ABD’nin kripto para endüstrisindeki şefkatli takma adıyla ilgili de espirili bir yorum yaptı ve “Anne olma fikrini her zaman sevmişimdir ve ben de gerçek dünyada anne değilim. Sanal dünyada anne olmak hiç de kötü bir şey değil.” dedi. İstenmeyen durumlara ilişkin de değerlendirmede bulunan Peirce, şu yorumu yaptı:

Hayır, regülatörler senin ebeveynin olamaz demenin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Kararlarınızı sizin yerinize vermeyecek ve başınız belaya girdiğinde sizi kurtarmayacaklar.

Belirli bir varlık sınıfının savunucusu olmadığını vurgulayan Peirce, bunun yerine “Nihai hedefleri ne olursa olsun, değerli gördükleri varlık sınıflarına yatırım yapma yeteneğine sahip insanların savunucusuyum.” değerlendirmesinde bulundu. Bitcoin’i (BTC) ilk kez George Mason’dayken duyduğunu ve araştırdığını belirten SEC üyesi, “merkeziyetsizliğin gücüne” büyük inanç duyduğunu ve lider kripto para birimi Bitcoin’in “buna gerçekten çok iyi uyduğunu” söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku