Koşun Financial Times’ta Haber Olmuşuz!

0 4

Dünyanın en önde gelen prestijli finans gazetelerinden Financial Times 3 Ocak Pazar günü Bitcoin’e manşetinden yer verdi. Bunu gören yabancı yerli birçok kriptopara ve blokchain savunucusu durumu Bitcoin için önemli bir başarı gibi sosyal medyada paylaştı.

Elbette iyi niyetli bir çaba. Ancak bu aşamaları artık geçtiğimizi düşünüyorum. Bitcoin 12 yıllık geçmişi ve dolar karşısında kazandığı müthiş değer ile artık merkezi ana akım medya kuruluşlarının kendisine yer verme lütuflarına muhtaç değil. Bu basın kuruluşları Bitcoinin 2020’nin en çok değer kazanan yatırım aracı olduğunu ya da 34.000 $’ı aştığını artık manşetten vermek zorunda. Çünkü vermezlerse okurları hesap soracak.

Tabi bu tip basının okurları arasında finans profesyonelleri fon yöneticileri büyük varlık sahipleri önemli yer tutuyor. 2020 Yılı itibari ile büyük yatırım kuruluşlarının neredeyse hepsi Bitcoini müşterilerine tavsiye etti. Microstrategy Square Ruffer MassMutual PayPal gibi dünyaca ünlü şirket ya da fonlar Bitcoine milyarlarca dolar yatırım yaptıklarını ve/veta yapacaklarını açıkladı. Bu saatten sonra sıkıysa klasik basın Bitcoin haberlerini en tepeden vermesin bakalım.

Yani Bitcoinin Dünya finans medyasına ihtiyacı yok. Bu klasik merkezi yavaş ve eskimiş finans medyasının Bitcoin hakkında bilgi almaya ihtiyacı var. Hem de çok ciddi bir şekilde.

Bugün hiçbir aklı başında kriptopara ya da blokchain yatırımcısı önemli kararlar almak için bu hantal medya kuruluşlarını beklemez bekleyemez. Yatırımcılar büyük oranda acil ve hızlı bilgi ve analiz ihtiyaçlarını hem de genelde bedava biçimde sosyal medyada karşılıyor. Bu sözüm ona büyük gazeteler ya da TV’ler ise sanki çok önemli değerlendirmeler yapıyorlarmış gibi bir de abonelerinden ücret talep ediyor.

YouTube’da Twitter’da Discord’da ve daha birçok ortak mecrada yayın yapanları küçümseyenler acı bir sona doğru koşar adım gittiklerinin farkında bile değil. Bitcoin ve blokzincir teknolojisi sadece para ve finansı değiştirmeyecek. Birçok alanı olduğu gibi medyayı da kökten devrimci bir biçimde sarsacak. Bu değişimleri önceden görüp anlayan buna göre kendini yeniden şekillendiren ya da organize edenler bu süreçte çok başarılı olacak. Hala Bitcoini sadece komplo teorileri ya da kulaktan dolma lale balonu efsanesi ile açıklamaya çalışan oyuncular ise cahil kalmakta ısrar etmenin bedelini ödeyecek…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku