Dava Edelim ama Önce Kimi?

0 1

Kripto para piyasaları geçen hafta ABD’nin SPK’sı SEC’nin Ripple’a dava açması ile sarsıldı.

SEC Ripple ya da sembol adı ile XRP’nin bir para birimi değil aksine hisse senedi olduğunu bu nedenle Ripple Labs’in kanun dışı halka arz gerçekleştirmekten suçlu olduğunu iddia ediyor.

Daha önce de yazdığım gibi ABD iddiasında haksız da sayılmaz. Ripple uzun süredir bir yanlış anlamadan nemalanıyor. Ripple hızlı olan blokchain alt yapısını klasik finans sisteminin büyük ve ünlü oyuncularına daha ucuz ve hızlı fon transferi için kullandırıyor. Oysa yatırımcılar bu büyük bankaların Ripple’ın blockchain ağını değil para birimi XRP’yi kullandığını düşünüyor. Her anlaşma haberinden sonra adeta hisse senedi gibi XRP’ye alım geliyor vs.

Başka bu tip davranış sergileyen coinlere karşı da ABD’li otoritelerin benzer davalar açacağı yönünde dedikodular var. Ne güzel. Hem daha önce ortaya atılan yasa tekliflerini hem de bu davaları destekliyorum.

Ancak otoriteler kripto para ve blokchain projelerine karşı gösterdikleri şahinliği neden klasik finans piyasalarında dönen dolaplara karşı o kadar da göstermiyor bunu da çok merak ediyorum.

Mesela uyguladıkları düşük faiz politikaları ve inanılmaz reklam kampanyaları ile emlak balonu şişiren ve işi bile olmayan insanlara emlak kredisi veren yetkililere neden hiçbir şey olmadı. Bu adamlar 2008 Krizi’ne yol açtı ve neredeyse tüm dünyanın finansal sistemini erime noktasına getirdi.

Ripple XRP coine hisse senedi muamelesi yaptı eyvallah. Peki 2008 krizinden sonra ABD’nin 200 yılda bastığı Merkez Bankası parasının 65 katını basıp borsaları şişiren merkez bankacılarına dava açmak neden kimsenin aklına gelmiyor. Burada açıkça piyasa manipülasyonu yapıldı. Diğer bankalar dev şirketler aslında battıkları ya da kar etmedikleri halde milyarlarca dolarla ödüllendirildi. Geniş orta sınıflar ise evlerini ve işlerini kaybettikleri ile kaldı.

Bitcoin camiası içinde bile Tether (USDT) ile Bitcoin manipüle edildi iddiası sık sık ifade edilir. Aslında kesin bir delil yoktur. Tether basıldığı için mi Bitcoine talep olur yoksa Bitcoine talep olduğu için mi Tether oluşturulur? Muammadır. Peki bu dünya merkez bankalarının yaptığı 20 küsür trilyon dolarlık kesin borsa ve emlak manipülasyonları ne olacak?

Bırakın bunları 2019 Eylül ayında eski  CFTC Başkanı Christopher Giancarlo çıktı ve alenen Bitcoin fiyatlarını düşürmek için türev işlemler başlattıklarını açık açık söyledi. Bunu bilerek yapmak suç değil mi? Fiyatlar düştüğünde zarar eden yatırımcılar şimdi hakkını kimden alacak? Bu türev oyunu sadece Bitcoine yapılmadı. 1980’den Bu yana yoğun olarak Altın ve Gümüş yatırımcısına da yapıldı. Buralarda meydana gelen 100 milyarlarca dolar zararı tazmin etsinler hadi bakalım.

Dev bankaların alenen yaptıkları Libor faizi ve AltınGümüş manipülasyonları kara para aklama vsden bahsetmiyorum bile. Bunlardan o kadar küçük cezalar alıyorlar ki adeta otoriteler bu bankalara “bu işleri yapmaya devam edin koçum” diyor.

Gelelim asıl büyük davaya: 2003 Yılında Irak’ta kitle imha silahları bulunduğunu iddia eden ABD ülkeyi ikinci kez işgal etti. Bu iddianın yalan olduğunu bugün herkes kabul ediyor. Fakat işgal 1 milyondan fazla Iraklının ölümüne sebep oldu. Bu ülkede meydana getirilen istikrarsızlık nedeniyle ikinci bir El Kaide dalgası ve nihayetinde İŞİD ortaya çıktı. Sonrasını hepimiz biliyoruz. Türkiye dahil tüm dünyada yüzlerce insanın öldüğü terör olayları.

Nobel ekonomi ödüllü ekonomist Joseph Stigliz’in tahminine göre başlangıçta sadece 50 milyar $’a halledileceği düşünülen 2. Irak Savaşı’nın Amerika’ya maliyeti 3 Trilyon $’dan fazla oldu. 2. Dünya Savaşı’na girerken ABD’de dünyanın en büyük üretim gücü ve en büyük kredi veren ülkesiydi. Oysa uzun süredir ABD üretici bir güç değil. Üretim özellikle Asya’ya kaydı. Amerika hem bütçe açığı hem de dış ticaret açığı veren bir ülke. Artık dünyaya borç vermiyor dünyadan borç alıyor.

Eğer 1971’de ABD dolar ile altının bağını koparmasaydı ve tam anlamıyla sınırsız para basabilme imkanına sahip olmasaydı 2. Irak Savaşı gibi operasyonları asla finanse edemezdi. Yani günümüz merkez bankası ve sınırsız para düzeni yalan bir iddiaya dayanan bir savaşı finanse etmiş 1 milyondan fazla insanı öldürmüş ve dünyayı teröre sürüklemiştir. Hadi bakalım dava işlerine önce buradan başlayalım. Ne dersiniz?

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku