Kenya, dijital vergi ödemesine başlıyor

0 0

Kenya Gelir İdaresi (Kra) dijital piyasa kullanıcılarının dijital vergi ödeyeceği düzenlemeleri bildirdi.

Brüt işlem değerine göre %1.5 oranında yeni verginin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bir rapora göre KRA “veri odaklı algılama” kullanarak işlemleri izlemek ve vergilendirmek için özel bir vergi birimi oluşturacak.

Bununla birlikte rapor bu aşamada dijital bir pazar yerinin ve dijital vergiden etkilenecek olanların belirsizliğini koruduğunu aktarıyor.

Kenya finans yasası dijital piyasayı elektronik sistemler aracılığıyla mal ve hizmet alıcıları ile satıcıları arasında doğrudan etkileşime imkan sağlayan bir platform olarak nitelendiriyor.

Rapor Afrika kıtasındaki birçok ülke gibi Kenyanın da kripto para birimlerine henüz düzenleme getirmediğini duyuruyor.

Bitcoinkenin kurucusu ve genel yayın yönetmeni David Gitonga dijital vergi sayesinde Kenyanın kripto para birimlerini düzenleme yoluna gideceğini söyledi.

Gitonga Bu tasarının kripto ticareti de dahil olmak üzere birçok dijital etkinliğe bir emsal olacağı düşüncesindeyim. Bu doğrultuda kripto düzenlemesi için bir adım atılabilir” dedi.

Ardından yüksek hacimli P2P Bitcoin ticareti ile ilk beş Afrika ülkesinden biri olarak sıralanan Kenyada dijital varlık piyasasının ne kadar hızlı büyüdüğüne dair bilinç eksikliği olduğu için kripto düzenlenmesinin göz ardı edildiğini söyledi.

Kenya hükümeti vergi gelirlerini artırmak için daha fazla yol ararken Gitonga özellikle Kenyada faaliyet gösteren P2P platformlarında üretilen gelirleri fark ettikten sonra kripto piyasasına farklı bir bakış açısıyla yaklaşılacağını düşünüyor.

Bu doğrultuda piyasayı yakalamak için kripto düzenlemesi hakkında konuşulacağını aktarıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku