Kanalı kapatıldı, 100 bin dolar bağış aldı…

0 0

Stefan Molyneux YouTube kanalının kapatılmasının ardından yaklaşık 100 bin dolar bağış aldı. Molyneux’nun hesabı şiddet ve nefreti teşvik ettiği gerekçesiyle kapatıldı.

Molyneux 29 Haziranda Twitter hesabında YouTubeun hesabını yasakladığını belirten bir video yayınladıktan sonra web sitesi aracılığıyla Bitcoin (BTC) Bitcoin Cash (BCH) Eter (ETH) Dash (DASH) Skycoin (SKY) Dogecoin (DOGE) ve Monero (XMR) olarak kripto para bağışı kabul edeceğini söyledi. Beyaz üstünlükçü bu sayede 29 Hazirandan bu yana yaklaşık 100 bin dolar değerinde kripto para kazandı.

Güney Yoksulluk Merkezi (SPLC) Molyneuxu bilimsel ırkçılık ve ırk ıslahını teşvik eden “yetenekli bir propagandacı ve Trump yanlısı saflarda etkili bir iletişimci” olarak tanımlıyor. Molyneux’nun Facebook ve Instagram sayfaları hala aktif ancak PayPal hesabı Kasım ayında feshedildi.

YouTube Haziran ayında platformunda nefret söylemi ve şiddeti teşvik eden altı yüksek profilli sağcı figürün hesabını yasakladı. Bunlar arasında Molyneux dışında Amerikan Rönesans grubundan Richard Spencer eski Ku Klux Klan Büyücüsü David Duke da bulunuyor. Richard Spencer BTCyi sağcıların para birimi olarak adlandırmıştı.

SPLC şu anda Molyneux gibi neo Nazilere bağış sağlamaya yardımcı olan tanımlanmış Bitcoin cüzdanlarını takip ediyor. Spencer’ın adresleri yalnızca yaklaşık 8 bin 135 dolarlık bağış alırken Amerikan Rönesansı için bilinen tek adrese hiç bağış yapılmadı.

SPLC nefret grubu liderlerinin ve diğer etkili aşırılık yanlılarının kripto bağışlarını tercih ettiklerini çünkü hiçbir şirket ve hiçbir hükümetin bu bağışlara müdahale etmeyeceğini düşünüyor.

SPLC gibi bazı gruplar beyaz üstünlükçülere giden fonları takip etmeye çalışıyor. Cointelegraph Charlottesville cinayetinin ardından bir Twitter botunun (NeonaziWallets) neo-Naziler tarafından kontrol edilen bilinen cüzdanlara her BTC işlemi gönderildiğinde güncelleme yaptığını bildirdi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku