Kanada Merkez Bankası’ndan Çarpıcı Dijital Para Raporu!

39

Kanada Merkez Bankası (BoC), bir tartışma belgesinde bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için argümanları ele aldı. BoC, tartışma belgesinde CBDC’nin ödemeler için etkili bir rekabet politikası aracı olabileceğini söyledi. Dijital ekonominin gelişimini desteklemek için bir CBDC’nin “muhtemelen gerekli” olduğunu savunuyor. Yeni dijital ödeme pazarlarında rekabeti ve yeniliği teşvik ederken potansiyel olarak piyasa başarısızlıklarının çözülmesine yardımcı olabilir. BoC’ye göre, genel olarak, rekabetçi ve yenilikçi avantajlar, bir CBDC yayınlamaya yönelik argümanları destekliyor. “Rekabeti artıran ve yeniliği teşvik eden bir CBDC, statükoya göre refahta net bir artışa yol açabilir” dedi.

Önemli argümanlar

Makalenin ilk temel argümanı, rekabetle ilgili mevcut sorunların halka açık bir dijital para ile ödeme seçeneği olmadan daha da kötüleşeceğidir. Makale, “Ve gelecek vaat eden pazarlar, inovasyonun faydalarını tam olarak fark etmeyebilir veya adil bir şekilde dağıtamayabilir” dedi. Bu bağlamda, rekabetçi bir dijital ekonomi sağlamak için gelecekte bir CBDC gerekli olacaktır.

Bunun yerine, kağıt bir CBDC’nin “dijital ödemelerde mevcut düzenleme ve yasal yaptırım yaklaşımından daha etkili bir rekabet aracı olabileceğini” açıklıyor. Bu, özellikle nakit ödemeler için bir dış seçenek olarak daha az alakalı hale geldikçe, ekonominin artan dijitalleşmesiyle güçlendirilecektir. Bu, ödemelerde piyasa gücünün kötüye kullanılması potansiyelini artırabilir. Ardından BoC, bir dijital para ile canlı ve rekabetçi bir dijital ekonomiyi mümkün kılabileceğini savunuyor. Örneğin, bir CBDC, Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi teknolojileri kullanan yeni pazarları kolaylaştırabilir. Dijital para rekabeti ve yeniliği teşvik edecektir.

Dijital para İhraç senaryoları

BoC ayrıca, Kanada’da bir CBDC çıkarabileceği iki potansiyel senaryoya ilişkin önceki pozisyonunu da yineledi. Bunun ilk nedeni, nakdin artık Kanada’da yaygın olarak kullanılmamasıdır. İkincisi, alternatif bir dijital para biriminin ülkenin parasal egemenliğini tehdit edecek kadar yaygın olarak kullanılmasıdır.

BoC ikinci senaryonun olma olasılığının yüksek olmadığını düşünse de, bu duruş onu Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile çelişiyor. Merkez bankalarının merkez bankası olarak bilinen BIS, CBDC’ler için standartlar geliştirmek için çeşitli para otoriteleriyle birlikte çalışıyor. Son zamanlarda BIS, hükümetlerin para arzı üzerindeki kontrolünü kaybetmemeleri için dijital para işlemlerinin gerekli olacağını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku