JPMorgan’dan Kripto Para Sektörünü Heyecanlandıracak Rapor!

0 145

JP Morgan analistleri, Bitcoin’in (BTC) oynaklığının son aylarda düştüğünü ve bu durumun büyük bankaların kripto para sektörüne girişine işaret edebileceğine dair bir rapor yayınladılar.

JP Morgan Chase & Co.’dan araştırmacılar, büyük bankacılık kuruluşları ve kurumsal yatırımcıların yakında Bitcoin talebini yeniden canlandırabileceklerini söylediler. BTC oynaklık seviyesinin son haftalarda düşmekte olduğunu ve bunun kurumlar için önemli bir faktör olabileceğini düşündüler.

BTC’nin Oynaklığı Kurumlar İçin Önemli Faktör

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki dev ABD yatırım bankalarını temsil eden analistler, son zamanlarda BTC ile ilgili çeşitli konularda daha fazla araştıra yaparak, bu sektörle giderek daha fazla ilgileniyorlar. Bazıları Bitcoin’in altına karşı performansını incelerken, bazıları da kripto para biriminin yüksek volatilitesini vurguladı.

Bununla birlikte, araştırmacılar, bir günde çift haneli yüzdelere gidebilecek önemli dalgalanmalar nedeniyle geçmişte varlığı eleştirdiler. Şimdi ise lider kripto para biriminin son zamanlarda oynaklığının azaldığını kabul ettiler, bu da bankaların ve kurumların yeniden girişini işaret edebilir.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir raporda şu önemli nokta belirtildi: “Bitcoin’in volatilitesinin normalleşmesi cesaret vericidir. Bize göre, Bitcoin’deki dalgalanmanın normalleşmesi muhtemelen kurumsal ilginin ileriye dönük olarak canlandırılmasına yardımcı olacaktır.”

Lider kripto varlığı için üç aylık gereçekleşen volatilitenin Şubat ayında yüzde 90’ı aştıktan sonra yüzde 86’ya düştüğünü belirttiler. Ayrıca, altı aylık gerçekleşen dalgalanma da yaklaşık yüzde 73’e geriledi.

Bu nedenle, son derece değişken varlıklardan uzak durma eğiliminde olan kurumlar ve daha doğrusu bankacılık kuruluşları, kripto para birimi alanına girmeye hazırlanıyor olabilirler.

Bankalar Gerçekten BTC Kervanına Katılacak mı?

BlackRock ve MassMutual gibi ABD merkezli kurumlar son aylarda BTC ile ilgilenirken, Amerikan bankaları biraz mesafeli davrandılar. Goldman Sachs gibi bazı bankalar, BTC’nin değerlerini açıkça görmezden geliyordu.

Ancak, belki Morgan Stanley liderliğinde bu trend değişiyor olabilir. İki aylık bir süre içinde banka, kurumsal müşterilerinin BTC’yi üç fonla satın almalarını sağladı, bildirildiğine göre banka, kripto borsası Bithumb’da bir hisse almayı planladı ve fonlarının 12’si için yüzde 25’e kadar BTC’ye maruz kalmak için başvuruda bulundu.

Goldman, sadece birkaç ay önce, Bitcoin’in bir varlık sınıfı olmadığını söyledi ve tüm sektörü açıkça eleştirdi. Yine de, dev banka SEC’e bir BTC ETF için başvuruda bulundu ve bu yılın sonlarında varlık yönetimi müşterilerine Bitcoin hizmetleri başlatma planlarını açıkladı.

JPM’nin, CEO olarak BTC ile tartışmalı bir geçmişi vardı, Jamie Dimon, birkaç yıl önce kamuoyundan özür dilemeden önce varlığa “dolandırıcılık aracı” dedi. Şimdi JPMorgan, kripto odaklı halka açık şirketler için bir program başlatacağını söyledi.

Amerika’nın en eski bankası BNY Mellon’un da BTC saklama hizmetlerini yayınlayarak kripto para yanlısı bir yaklaşım sergilediğini belirtmekte fayda var.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku