JP Morgan Analistlerine Göre ETF nin Onaylanması Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkiler?

0 0

 JP Morganın analistleri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamasının kısa vadede Bitcoin için olumsuz etkileri olacağını söylediler.   

JP Morgan Cuma günü SEC onaylı bir Bitcoin ETFnin Bitcoin piyasası üzerindeki etkisini analiz eden bir rapor yayınladı. Analistler “SECin bu yıl ABDde Bitcoin ETFyi onaylaması konusundaki iyimserlik SECdeki liderlik değişiklikleri beklentisiyle arttı” diye yazdı:

Bu yıl ABDde bir Bitcoin ETFnin onaylanması yakın vadede Bitcoin için muhtemelen olumsuz olacaktır.”

Stratejist Nikolaos Panigirtzoglounun da aralarında bulunduğu analistler neden olumsuz bir görünüm öngördüklerini konusunda açıklamalar yaptılar. Bunun nedeni bir Bitcoin ETF’nin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) tarafından tutulan “tekeli” sona erdireceğine inanıyor. Diğer kuruluşların da benzer ürünler ihraç etmesine izin verilecek bu nedenle kurumların GBTC hisselerini satın almak için ödediği prim azalacak. Bu yüzden de GBTC hisseleri eskisi kadar çekici olmayacak.

 Analistler şu açıklamayı yaptılar: “Bazı kurumsal yatırımcılar muhtemelen geçen yılın ikinci yarısında GBTCye 6 milyon kilit açma döneminden sonra satış yapma niyetiyle abone oldular. 6 milyon kilitsiz dönem sona erdiğinde bu kurumsal yatırımcılardan bazıları primi paraya dönüştürmek için 2021in ilk yarısında GBTC satabilir. Bu gerçekleşirse bu satış baskısı GBTC primleri üzerinde olumsuz bir baskı oluşturacaktır.”

JP Morgan analistleri Bitcoin ETFnin kurumsal yatırımcılar için GBTCye alternatif bir yatırım aracı sağlayacağını vurgulayarak şu sonuca vardılar:

Bir dizi GBTC çıkışı ve gelirinin düşüşü GBTCnin akışı ve sinyal önemi göz önüne alındığında Bitcoin için kısa vadeli olumsuz etkilere sahip olabilir.”

Bununla birlikte JP Morganın analistleri raporlarında ABDde bir Bitcoin ETFnin onaylanmasının uzun vadede Bitcoin için olumlu olacağını kabul ettiler.

Karşıt Görüş

Twitterdaki pek çok kişi JP Morganın analistlerinin SEC onaylı bir Bitcoin ETFnin sektör için olumsuz olacağı değerlendirmesine katılmıyor. Vaneck’in dijital varlıklar stratejisi direktörü Gabor Gurbacs “Kurumlar bir Bitcoin ETF istiyor” şeklinde tweet attı. Gurbackın şirketi geçtiğimiz günlerde SECe bir bitcoin ETF için teklifte bulundu.

Gurbacs “Bir bitcoin ETFnin Bitcoine ve geleneksel finans piyasalarına birçok yapısal fayda sağlayabileceğine inanıyorum.” Vaneck direktörü JP Morgan analistlerinin görüşüne zıt bir şekilde “Bir bitcoin ETFsinin onaylanması hem yakın hem de uzun vadede Bitcoin için olumlu olacaktır” diye belirtti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku