John McAfee, vergi kaçakçılığı suçundan tutuklandı

0 0

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından yazılım girişimcisi John McAfee vergi kaçakçılığı suçlamasıyla İspanyada Barcelonadan İstanbula bir uçağa binmeye çalışırken tutuklandı.

Adalet Bakanlığı bu suçlamaları Pazartesi günü açıklarken Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) milyonlarca dolarlık kazanç beyan edemediği iddia edilen işadamı aleyhine paralel hukuk davası açtı.

İddianameye göre Mcafee kripto para birimlerini teşvik etmek danışmanlık yapmak angajmanları konuşmak ve bir belgesel için yaşam hikayesinin haklarını satmaktan elde edilen iç gelir hizmetinden milyonlarca gelir sakladı.

SEC Mcafeenin Twitterda birden fazla ICOyu tanıttığını ve promosyonlar için dijital varlıklarda 23 milyon dolardan fazla ödeme yapmasına rağmen tarafsız ve bağımsız davrandığını iddia etti.

Ayrıca savcılar 2014ten 2018e kadar geliri gizlemek için başkalarının adlarında banka ve kripto para birimi hesaplarını kullandığı iddiasında bulundu.

Reuters 75 yaşındaki bir Katalan hapishanesinde gözaltında tutulduğunu ve bir Yüksek Mahkeme yargıcı tarafından video aracılığıyla ortaya çıktığını söyledi.

McAfee vergi kaçakçılığı suçlamasıyla mahkum edilirse 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.
 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku