Joe Biden’ın Vergi Planında Kazanan Taraf Ethereum (ETH) Olabilir! İşte Sebebi!

0 226

ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi kanununda bir dizi değişiklik yapma planına ilişkin söylentiler, kripto para piyasalarını derinden sarstı.

Haberlerin yayılmasının ardından S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones’ta sert satışlar görüldü. Bitcoin (BTC) de 2021 yılında ilk kez 50 bin doların altında işlem görürken Ethereum da 2,277.11 dolara geriledi.

Biden’ın vergi planında, sermaye kazançları üzerindeki vergileri neredeyse iki katına çıkarmak yer alırken, 1 milyon dolardan fazla kazanan kişilerin yüzde 39,6 vergi ödemesi gibi maddelerin kripto para piyasalarını etkilediği değerlendiriliyor.

Melbourne merkezli borsa acentesi Pepperstone Markets Ltd Araştırma Direktörü Chris Weston, Biden’ın yeni vergi planından bahsederek, “Şu an herkes bunu konuşuyor. Ethereum mevcut hareketin simgesi haline geldi” dedi.

Bitcoin Balinaları İçin Tehdit

Beyaz Saray’ın “Amerikan aile planı” olarak adlandırdığı plan önümüzdeki hafta hayata geçirilecek ve yıllık 400 bin dolardan az kazanan aileler bundan etkilenmeyecek.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, yasanın tam olarak neleri kapsadığına dair bir açıklamada bulundu.

Jen, “Biden, zengin Amerikalılardan ve şirketlerden daha fazla vergi almak istiyor” dedi.

Bitcoin topluluğu için yeni yasanın kabulü, önümüzdeki aylarda bir miktar düşüş fırtınası yaşayabileceğinden hiç de iyi bir gelişme değil. Teklifin uygulanmasının, piyasadaki satıcıların Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için halihazırda ödediğinden daha fazlasını ödemelerine neden olması bekleniyor. Bu nedenle, varlıklar DeFi protokollerine girebilir.

Bitcoin balinalarının gelirleri çoğunlukla 400 bin doların üstünde olduğu tahmin ediliyor. Bu süreçte balinalar ellerindeki Bitcoin’leri satışa çıkardıkları/çıkaracakları iddialar arasında. Kimileri de varlıklarını off-shore hesaplara aktarıyor.

Ethereum ve Altcoin’ler İçin Olumlu

Özellikle Bitcoin ve kripto para gelirleri Biden yönetiminin radarında. Bu nedenle Bitcoin piyasalarında ciddi satışlar yaşandığı iddia ediliyor. Bitcoin’den kaçan paraların başta Ethereum olmak üzere altcoin piyasalarına kayma ihtimali var.

Ünlü bir analist ise söz konusu vergilendirme konusunda Bitcoin balinalarının alacağı kararı aşağıdaki gibi özetliyor.

“(Bitcoin) Satışları vergiler açısından çok maliyetli olacaktır. Bu nedenle (Bitcoin balinaları) varlıklarını Defi platformlarına yatırmak zorunda kalabilir ve karşılığında DeFi’lerden nakit para borçlanabilirler.”

DeFi platformlarının Ethereum blockchain’i üzerinde işlem gördüğü dikkate alınınca Ethereum lehine bir süreç gelişebilir.

Tarihsel anlamda vergi planları ve vergi rejimlerindeki değişimler oldukça radikal ve tahmin edilemeyen sonuçlar doğurdu. Bakalım Biden yönetiminin yeni vergi planı nasıl sonuç doğuracak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku