Bu Kritik Metrikler Bitcoin’in (BTC) Bir Sonraki Adımına Dair Somut İpuçları Veriyor

0 142

Bitcoin’in (BTC) fiyatı geçtiğimiz birkaç gün içinde düşerken, geçen hafta neredeyse yüzde 20 oranında düştü. Bu çöküş, 2021 boğa koşusunun sona geldiğini akıllara getirerek, birçok yatırımcıyı endişelendirdi. Bir metrik, eğer tarih tekerrür ederse, fiyatın son çöküşün ardından, boğa koşusuna devam edeceğini gösteriyor.

Bitcoin, fiyat önceki haftaya göre 12 bin değer kaybederek, son birkaç gün içinde ciddi bir düşüş gördü. Popüler Korku ve Hırs endeksinin gösterdiği gibi, bu aynı zamanda genel duyguyu ciddi şekilde değiştirdi.

Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasasında yaygın kabul gören göstergelerden birisi olarak biliniyor. Piyasa yükselirken açgözlülük endeksinin ulaştığı noktaya göre düşüş tahminleri yapılabilirken tam tersi durumda da korku endeksinin ulaştığı noktaya göre yükseliş tahminleri yapılabilmekte.

Geçen hafta, piyasa “aşırı hırs” durumundaydı ve şimdi, düşüşün ardından sadece yedi gün sonra, gösterge “korkuyu” gösteriyor.

Yükselişe Geçecek

Yayınlanan verilere ve endeksin son durumuna bakıldığında ise son dönemdeki düzeltmelerin büyük bir kısmının sona erdiği seviyeye gelindiği görülüyor. Ünlü kripto para analisti Bitcoin Master, konu hakkında yaptığı açıklamada da dip seviyeye gelindiğini ve BTC’nin buradan yükselişe geçmesinin beklendiğine işaret etti.

Analist, Korku ve Açgözlülük Endeksi verilerine ek olarak diğer verilerin de şu an için Bitcoin’de yükselişe zemin hazırladığını belirtti. Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre şubat ayından sonra görülen borsalara yönelik en yüklü USDT aktarımı bu hafta gerçekleşti. Borsalara stablecoin aktarılması ise genellikle piyasanın yeşillenmesi ile sonuçlanıyor.

 Kripto para analisti Eugene NG, stablecoin transferlerinin artmasının ve bunun şubat sonrasında rekor kırmasının, kurumların BTC veya kripto para alışına işaret ettiğini belirtti. Bitcoin’in 50 bin dolar desteğinin altında 45 bin dolara kadar gerilemesi beklenirken iki önemli indikatör buraya kadar bile düşüş olmamasını sağlayabilir.

BTC/USD paritesi bazında yükselişin teyit edilmesi için ise haftalık kapanışın 51 bin dolar üzerinde olması gerekmekte. Bu da aslında içinde bulunduğumuz 24 saatin çok önemli olduğunu gösteriyor.

 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku