Japonya Merkez Bankası Dijital Yen denemelerine başlıyor

0 1

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Perşembe günü yaptığı açıklamada fizibilitesini teknik bir perspektiften kontrol etmek için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile deney yapmaya başlayacağını duyurdu.

Japonyanın kendi CBDCsini test etmeye başlayan Çini yakalayıp yakalayamayacağı hala belli değil. BoJ dijital yen ile ilk kez bir Kavram Kanıtı – Proof of Concept (PoC) sürecine başlayacağını açıkladı ancak banka henüz bir zaman çizelgesi bildirmedi.

BOJ CBDC için Teknik Engeller adlı raporunda “CBDCnin fizibilitesini teknik perspektiflerden kontrol edeceğini diğer merkez bankaları ve ilgili kurumlarla işbirliği yapacağını ve bir CBDC tanıtmayı düşüneceğini” belirtti.

Şubat ayında Avrupa Merkez Bankası İngiltere Japonyanın Kanada İsveç ve İsviçre merkez bankalarının dijital paralar konusunda işbirliği yapma planına dair haberler gündeme gelmişti.

BÜYÜK ENGELLER

BoJ dijital para birimi önünde iki büyük teknik engel olduğunu düşünüyor: evrensel erişim ve esneklik. İlki akıllı telefonu olmayanlar da dahil olmak üzere herkese erişilebilirlik sağlamayı ifade ediyor. Nikkeiye göre 2018 itibariyle Japonların sadece yüzde 65inin akıllı telefonu var. BoJ “CBDCnin çeşitli kullanıcılara açık olması için geliştirilmesi önemlidir” diyor.

“Esneklik” elektrik kesintisi olduğunda çevrimdışı kullanılabilirliği ifade eder. BoJ deprem gibi acil durumlarda bile her türlü ortamda erişilebilirliğin önemini vurguluyor.

DİJİTAL YEN VE BLOK ZİNCİRİ

BoJ CBDC için blok zinciri kullanılıp kullanılmayacağını düşünüyor. Merkezi bir sistemin “büyük kapasitelere ve hızlı işlem hızına sahip” avantajları var ancak tek bir arıza noktasının varlığı nedeniyle tüm sistem çökebilir.

Buna karşılık DLT tabanlı CBDCler tek bir başarısızlık noktasının üstesinden gelebilir ve esneklik gösterebilir ancak blok zinciri ağları birden fazla doğrulayıcı arasında fikir birliği gerektirdiğinden işlem yapmak için daha uzun bir süre gerektirir.

BOJ raporunda şu ifadeler yer aldı: “Hem merkezi hem de merkezi olmayan paraların gelişmiş ülkelerde perakende kullanımının artıları ve eksileri var. İşlem miktarının sınırlı olduğu durumlarda merkezi türü benimsemek daha iyidir. Ancak esneklik ve gelecekteki olasılıklara öncelik verilirse merkezi olmayan türü dikkate almak da gerekir.”

Nisan ayında Çinin dijital yuanının Shenzhen Chengdu Suzhou ve Xiongan şehirlerinde test edildiği bildirilmişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku