Japonya, dijital para birimlerini politika yol haritasına koyuyor

0 0

Hükümet yıllık politika yol haritasında koronavirüsün nakitsiz ödemelere olan talebi artırdığı için Tokyonun bu fikre ısınabileceğinin bir işareti olan Japonya Merkez Bankası dijital para birimleri (Cbdc) yayınlayıp yayınlamayacağına daha yakından bakacak.

Hükümet yıllık plandaki dijital para birimine ilk kez atıfta bulunarak Japonya Merkez Bankasını (BOJ) fizibilitesini ortaklaşa incelemek için diğer ülkelerle bağlantı kurmaya çağırdı.

Hükümetin uzun vadeli ekonomik ve maliye politikalarına rehberlik eden belgeye göre BOJ teknolojik testleri inceleyerek ve doğrulayarak Cbdcleri değerlendirmek için diğer ülkelerle koordine edecek.

Facebookun Libra kripto para birimi stablecoini başlatma çabaları merkez bankalarını kendi dijital para birimlerini yayınlamaya daha ciddi bakmaya zorladı.

Çin bazı Japon iktidar partisi milletvekillerini Tokyoyu yetişmeye teşvik eden Cbdcleri ihraç etme yolunda önde gelen ülkeler arasında yer aldı.

Bununla birlikte hükümet ve Japonya Merkez Bankası dünyanın en nakit seven nüfusuna sahip bir ülkede neden olabileceği yasal engeller ve sosyal aksaklıklar göz önüne alındığında çok hızlı hareket etme konusunda temkinli davrandı.

Analistler yine de pandeminin daha fazla insanın nakit para işlemekten kaçınması ve dijital yerleşime doğru ilerlemesi durumunda Japonyanın Cbdclere daha ciddi bir şekilde bakması çağrılarına ivme katabileceğini söylüyor.

Japonya Merkez Bankası dijital para birimi ihraç etmek için acil bir planı olmadığını söylese de bu konuda diğer merkez bankalarıyla araştırma yapıyor.

Hükümet dijital ödeme sistemlerini artırmak için daha geniş bir hareketin bir parçası olarak bankalararası transfer ücretlerinde bir azalma istiyor. Bir hükümet yetkilisi önümüzdeki Mart ayında mevcut mali yıl sonuna kadar kırk yıldan fazla bir süredir değişmeyen ücretleri gözden geçireceğini söyledi.

Konu Cuma günü yıllık politika planının yanı sıra Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan bu yılki ekonomik büyüme stratejisine dahil edildi.

Büyüme stratejisinde hükümet çalışan insanların birden fazla iş almasını kolaylaştıracağını ve serbest çalışma için yeni kurallar getireceğini söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku