İyi Bir Yatırımcı Bitcoin de (BTC) Volatilite ye Neden Olan Bu 6 Faktörü İyi Analiz Etmeli 

0 2

Dalgalanmaya neyin yol açtığını ve bunu en iyi nasıl tahmin edeceğinizi anlarsanız volatilite ticaret fırsatlarına yol açar. Bu yazıda kripto para birimlerinin öngörülemez doğasının 6 ana nedenini inceleyeceğiz.

 Volatilite bir varlığın değerinin belirli bir süre içinde değişme oranıdır. Genellikle oynaklık endeksi ile ölçülür. Bununla birlikte Bitcoin için henüz genel olarak kabul edilmiş böyle bir endeks yoktur çünkü bu varlık sınıfı hala oluşumunun erken aşamalarında.

Bu arada Bitcoinin fiyatının döngüsel volatilite ile karakterize olduğunu güvenilir bir şekilde biliyoruz ve bunun bir dizi teyidi var. 2013ün başlarında ilk kripto para biriminin değeri 15 dolardan 266 dolara yükseldi ve ardından 50 dolara düştü. 2018de Bitcoin 20 bin dolara yükseldi ve ardından 6 bin dolara düştü. Bitcoin borsa kuru yıllar içinde önemli ölçüde değişti ancak bu değişikliklerin arkasında ne var?

Aşağıda kripto para birimi oynaklığının ne olduğu ve büyümesini tetikleyen faktörler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

1. Haberler ve Medya

Bitcoin birçokları için hala bir yenilik bu nedenle haberlerde bununla ilgili yazılanların fiyat üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bunlar arasında jeopolitik olaylar hükümetin düzenleyici beyanları ve hatta sosyal medya aracılığıyla yayılan söylentiler yer alıyor. Panik yaratan ve halkta Bitcoinin istikrarsızlaşması ve hatta yok edilmesi konusunda korku uyandıran olaylar değerini hızla düşürebilir. Örnegin geçen hafta ABD Hazine Bakanı adayı Yellenın yaptığı açıklamalar piyasada büyük bir soğuk duş etkisi yarattı.

2. İtibari Para Birimine Kıyasla Algılanan Değer 

Bitcoin altına özgü özelliklere sahiptir; örneğin “üretilmesi” gerekir ve her ikisi de sınırlı miktarlarda mevcuttur.

Bitcoin emisyonu program düzeyinde sabit bir miktarla (21 milyon BTC) sınırlıdır. Öte yandan Fiat para birimleri istihdam oranları enflasyon vb. dahil olmak üzere çeşitli faktörleri göz önünde bulundurması gereken hükümetler tarafından kontrol edilir. Bu nedenle itibari para birimlerinin değerindeki düşüş veya artış insanların yatırım kararlarını da etkiler.

3. Çatallar

Yazılımların uyumsuz sürümlerinin ortaya çıkmasına ve bir arada bulunmasına yol açan geliştiriciler arasında anlaşmazlıklar ortaya çıktığında çatallar oluşur. Budurum kafa karışıklığına neden olur. Sonuç olarak tüccarlar çataldan sonra ne olacağını tahmin etmeye ve buna göre işlem yapmaya çalıştıkça oynaklık artar.

4. Balinalar

Balinalar önemli bir Bitcoin payına sahip birkaç kişi veya şirkettir. Balinaların spot borsalardaki siparişleri tüm piyasayı etkiliyor.

5. Likidite

Likidite bir varlığı başka coin veya nakit karşılığında makul bir fiyata hızlı bir şekilde satma veya takas etme yeteneğidir. Yüksek likidite için piyasada işlem yapmaya hazır birçok alıcı ve satıcı bulunmalıdır. Büyük bir anlaşma teklif edilirse ancak çok az alıcı ve satıcı varsa önemli bir fiyat değişikliğini tetikleyebilir.

6. Piyasa Büyüklüğü 

Bitcoin fiyatı tıpkı herhangi bir piyasa varlığının değeri gibi arz ve talebe göre oynaklık gösterir. İnsanlar kendileri için kabul edilebilir fiyatlardan alış ve satış yaparlar. Bir nedenden ötürü satın alma baskısı artar ve insanlar daha fazla Bitcoin alırsa fiyatlar yükselir.

Satıcılardan daha fazla baskı gelirse ve insanlar kripto para birimlerini fiat para birimleri için satarsa fiyatlar tam tersine düşecektir. Finans dünyasının geri kalanıyla karşılaştırıldığında Bitcoin piyasası hala küçük bu da dalgalanmayı etkileyen diğer tüm faktörlerin burada arttığı anlamına geliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku