İtalyan Yetkili: Kripto Paralarda Regülasyon Eksikliği Endişe Verici

15

Yeterli düzenlemeler olmadan 1,6 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan kripto para piyasası, İtalya’nın borsa gözetim kurumu başkanı için büyük bir endişe kaynağı durumunda. İtalya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi olan Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (Consob) başkanı Paolo Savona, katı düzenleyici standartların yokluğu nedeniyle kripto paranın artan popülaritesi konusunda alarm verdi.

Kripto para kullanımı yasadışı faaliyetler için fırsatı mı?

Reuters’e göre Savona, Consob’un pazartesi günkü yıllık raporunu sunarken, açık düzenlemelerin eksikliğinin suçluların yasadışı faaliyetler için kripto kullanma fırsatı yarattığını belirtirken, ayrıca açıklamalarına şu sözleriyle devam etti:

Uygun gözetim olmadan, kripto piyasası operatörleri için yasallık ve rasyonel seçimin temeli olan piyasa şeffaflığında kötüleşme olabilir.

Kripto para suçlarının, küresel kripto ticaretinin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturduğunu gösteren birkaç araştırma çalışmasına rağmen, Savona, sanal para suçları gündemine katılan finansal düzenleyiciler korosuna katıldı. Pazartesi günü erken saatlerde CNBC Squawk Box programı sırasında konuşan Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, ortaya çıkan anlatıya atıfta bulunarak, onu “evlat edinme ve düzenleme arasında bir çekişme” olarak nitelendirdi.

Kripto piyasasını yasaklamaktan ziyade denetim yapılmalı

Savona için kripto paraları kara para aklamak ve vergi kaçırmak için kullanan suçlular tek sorun değil. Consob başkanına göre, kripto paraların çoğalması, merkez bankalarının kendi ülkelerinin egemen para politikalarına yönelik varoluşsal bir tehdit oluşturuyor. Savona’nın kripto korkularının kapsamı göz önüne alındığında, menkul kıymetler düzenleyicisi, Avrupa Birliği düzeyinde kripto piyasası düzenlemeleriyle ilgili faaliyetlerin yavaş temposunu değiştirdi. Consob şefi, Avrupa Birliği’nin bölge çapında bir dizi yasa geliştirmesi çok uzun sürerse İtalya’nın kendi düzenleyici çerçevesini oluşturmaya zorlanabileceğini belirtti.

Bununla birlikte, kripto para piyasası düzenleyici cephesindeki tüm olaylar endüstri için olumsuz değildir. Gerçekten de Hindistan’dan gelen raporlar, yetkililerin tamamen yasaklama planlarından daha incelikli düzenlemelere doğru kaydığını gösteriyor. Hollanda’da bile, Hollanda maliye bakanı Wopke Hoekstra, kripto paraların yasaklanması yerine denetimden yana konuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku