İşyerinde Gizli Kripto Para Madenciliği: Elektrik Faturası Gelince Yakayı Ele Verdi

51

Bir adam, New York Riverhead’deki ilçe merkezinde Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri madenciliği yaparken yakalandığı iddia edildi. Söz konusu kişinin 15 yıl hapis ile yargılandığı bildirildi.

Hükümet binasına 46 kripto para madenciliğinde kullanılan makine yerleştirdi

Associated Press, ilçe katibinin ofisinde BT operasyonları amiri olan Christopher Naples’in, hükümet binasına gizlice 46 kripto para madenciliğinde kullanılan makineleri yerleştirmek, kamu yolsuzluğu, büyük hırsızlık ve bilgisayara izinsiz girmekle suçlandığını bildirdi. Yirmi yılı aşkın bir süredir ilçe çalışanı olan 42 yaşındaki kişinin, cihazları altı odaya yerleştirdiği ve onları kullanılmayan elektrik duvar panelleri gibi yerlere ve döşeme tahtalarının altına sakladığı iddia ediliyor. Yetkililer, bazı makinelerin Şubat ayından beri yerinde olduğunu söylüyorlar. Suffolk County Bölge Savcısı Timothy Sini, Napoli’nin planının kamu kasasına en az 6.000 dolarlık elektrik faturasına mal olduğunu söylüyor. Konu hakkında açıklama yapan Savcısı Timothy Sini şu ifadelere yer verdi:

Kripto para madenciliği çok büyük miktarda kaynak gerektiriyor ve madencilerin tüm bu elektrik ve soğutma maliyetlerini nasıl karşılayacakları konusunda araştırma yapmaları gerekiyor. Napoli bunu yapmanın bir yolunu buldu; ne yazık ki vergi mükelleflerinin sırtındaydı.

golden bitcoin, conceptual image for crypto currency

15 yıl hapis istemiyle yargılanıyor

Sini ayrıca Napoli’nin binaya çok sayıda madenci yerleştirdiğini ve birkaç çalışanın yavaş internet hızından şikâyet ettiğini ve kripto para madenciliğinde kullanılan makinelerin bir odadan çıkarıldığında sıcaklığın 20 dereceden fazla düştüğünü söylüyor. Soruşturma hakkında bilgi veren Suffolk County Bölge Savcısı şu paylaşımda bulundu:

Bu operasyonu finanse eden binlerce dolarlık vergi mükellefi paramız var, bu aynı zamanda ilçenin altyapısını da riske atıyor.

Yasa dışı kripto para madenciliği riski, hem kamu hem de şirketler nezdinde küçümsenmeyecek boyuttadır. İzinsiz kripto para madenciliği nedeniyle, donanımın işlem gücünün performansı ve üretkenliği azalır. Yoğun güç harcayan işlemler, donanım bileşenlerinde ek strese neden olur ve hedeflenen cihazlara zarar vererek, ömrünü kısaltır. Kripto madencileri bir firmanın siber güvenlik altyapısındaki açıkları ortaya çıkarmakta ve bu güvenlik boşlukları ciddi risklere ve bozulmalara yol açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Dailyhodl.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku