İsviçre Yatırım Bankası UBS: Tıpkı Myspace Gibi Bitcoin de quot Sıfır Dolar a quot Düşebilir Peki, Neden? 

0 0

Bitcoinin son 365 gün içinde en iyi performans gösteren varlık sınıflarından biri olarak ortaya çıkmasıyla birlikte birçok finans kurumu ve yatırımcı Bitcoin ve diğer kripto varlıklara büyük miktarda tahsisat yaparak kripto para konusundaki tercihlerini ve fikirlerini değiştirdi.

Bitcoine yönelik genel tutumlarda radikal bir değişikliğe rağmen hala kripto para hakkında kesin bir şekilde olumsuz bir bakış açısına sahip bazı geleneksel finans kurumları var.

UBS Global Servet yönetimi bu varlıklardan biri gibi görünüyor ve UBS kısa süre önce yeni başlayan kripto yatırımcılarına varlık fiyatlarının gerçek anlamda sıfıra gidebileceği konusunda uyarıda bulundu. Dün yayınlanan bir raporda Gelişmekte Olan Küresel Piyasalar Baş Yatırım Sorumlusu Michael Bollinger şunları söyledi:

“Analizlerimize göre bir kripto para biriminin fiyatının daha iyi tasarlanmış bir sürüm piyasaya sürüldüğünde veya düzenleyici otoriteler kısıtlamalar getirdiğinde sıfıra düşmesini durduracak çok az şey var.

Söz konusu raporda UBS Bitcoini Netscape ve Myspace gibi ilk İnternet şirketleriyle karşılaştırarak bu şirketlerin “sonunda ortadan kaybolduğunu” belirtti. UBSye göre “erken başarı gelecekteki başarıyı garanti etmez.”

Bankalar ve Negatif Faiz Oranları

Bitcoinin 2020deki başarısı fazla para basımından dolayı artan enflasyonun yarattığı belirsizlik ortamında alternatif bir varlık sınıfına tahsisat yapmak isteyen yatırımcılarla bağdaşlaştırıldı.

Aslında biraz ironik bir şekilde UBS geçtiğimiz günlerde müşterilerinden 250 bin İsviçre Frangının (280.646 dolar) üzerinde tutmaları için negatif faiz oranları uygulamaya başlayacağını duyurdu.

İsviçre Bankacılık Başkanı Axel Lehmann bir açıklamada “Önümüzdeki yıllarda negatif faiz oranlarıyla mücadele etmemiz gerektiği giderek daha açık hale geliyor” dedi.

Çoğu Bitcoin savunucusuna göre bu eylemler Bitcoinin fiyatının önümüzdeki yıllarda daha da fazla ivme kazanmasının nedeni olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku