Bu Kritik Metrik Bitcoin in (BTC) Bir Sonraki Adımına Dair Somut İpuçları Veriyor

0 0

Bitcoin bu haftanın başlarında 30 bin dolarlık ana destek seviyesine geriledikten sonra yaklaşık yüzde 30luk bir toparlanma yaşıyor. Vadeli işlemler piyasasında 15 milyar doların üzerinde silindiğini gören muazzam likidasyona rağmen BTC güçlü bir yükseliş cephesi sunarak satıcı yoğunluğunu 36 bin ve 38 bin dolar seviyelerine düşürdü.

An itibariyle kripto para birimi Asya seansı sırasında Cuma günü 40 bin dolara dokunduktan sonra 38 bin doların üzerinde işlem görüyor. Glassnode tarafından bir zincir üstü metrik olan Harcanan Çıktı Kar Oranı (SOPR) ünlü bir zincir üstü analist olan Rafael Schultze-Kraftın belirttiği gibi son derece fazla satın alındı. Bu durum birkaç olayı gerektirir; Bitcoin konsolidasyon yaşayabilir veya bazı orta vadeli ancak sağlıklı geri çekilmeler meydana gelebilir.

Bitcoinin 2020-2021 Boğa Koşusu Perakende Odaklı 2017 Boğa Döngüsünden Farklı

Düzeltilmiş SOPR son zamanlarda önemli ölçüde geriledi ancak 1.13te sıkı bir şekilde kaldı. Düzeltmeye rağmen ortalamanın oldukça üzerinde kalıyor. Ayrıca yakın vadede 1 çizgisinin altında daha fazla geri çekilme için hazır görünmüyor. Bununla birlikte bir sıfırlama (reset) her zaman zorunlu değildir çünkü 2017de ASOPR sıfırlamadan aylarca devam etti.

SOPR Metriğini Anlamak Önemli

SOPR Renato Shirakashi tarafından geliştirilmiş bir zincir üstü metriktir. Gerçekleşen değeri (USD cinsinden) harcanan bir çıktının yaratılmasındaki değerine (USD) bölerek ulaşılır. Diğer bir deyişle satılan fiyat / ödenen fiyattır.

Özellikle birden fazla bir SOPR değeri harcanan çıktıların yatırımcılarının işlem zamanında kar elde ettiğini gösterir; birin altındaki herhangi bir değer yatırımcıların zararda oldukları anlamına gelir. Aşağıdaki gibi bir grafik harcanan çıktıların SOPRsinin tamamen ve harcandıkları güne göre toplanmasıyla oluşturulur.

Bitcoinin Yüksek SOPR  Seviyelerinin Arkasında Kim Var?

Kısa Vadeli Yatırımcı SOPR

Bitcoin piyasasına bir avuç büyük hacimli uzun vadeli yatırımcının hakim olduğu biliniyor. Bu uzun vadeli BTC sahipleri oldukça karlı olsa da Kısa Vadeli Yatırımcı SOPR yatırımcıların en büyük kripto para birimini kârda hareket ettirmeye yardımcı olduklarını öne sürüyor. Kısa Vadeli Yatırımcı SOPRnin yalnızca 155 günden daha önceki  çıktıları hesaba kattığı unutulmamalıdır.

Uzun Vadeli Yatırımcı SOPR 

 Benzer şekilde Uzun Vadeli Yatırımcı SOPR etkileyici bir şekilde yukarı doğru bir yönde. Bununla birlikte geçmişte küresel zirveleri belirlemek için kullanılan bir değer olan 20ye kadar uzun bir yol var. Grafik ayrıca neredeyse tamamen düz bir çizgide az veya sıfır volatilite gösteren iyi bir yakın dönem yükselişini gösteriyor. Bu metrik yalnızca en az 155 günlük çıktıları dikkate alır. Uzun vadeli BTC yatırımcılarının davranışlarını incelemek için kullanılır.

Varlık ayarlı SOPR

SOPRnin bir başka çeşidi Varlık ayarlı SOPRdır. Bu metrik yalnızca gerçekten hareket eden veya el değiştiren BTCyi hesaba katar. Daha basit bir ifadeyle metrik aynı varlığın adresleri arasında gerçekleşen işlemi göz ardı eder. Bu nedenle reel ekonomik faaliyete odaklanır.

Varlığa Göre Ayarlanmış SOPR son 30 gün içinde son derece yüksek seviyelerde kaldı. Yakın zamandaki yüksek seviyesinden bir düzeltme 2017de hala zirvede duruyor ve bu da Bitcoinin bir geri çekilme için hazır olduğunu gösteriyor.

Kısa Vadede Sağlıklı Düzelme Olabilir

 Bitcoinin devam eden boğa koşusu 2017de görülen perakende odaklı koşudan farklı olduğunu kanıtladı. Bu nedenle teknik seviyeler ve göstergeler farklı davranıyor. Ayrıca uygun risk yönetimi için yatırımcılar arasında ihtiyatlı olunmasını da gerektirir.

Bu arada eğilim hala yükselişte ancak 40 bin dolar seviyesi geçilmezse potansiyel bir konsolidasyon ve sağlıklı geri çekilmeler meydana gelebilir.

 An itibariyle Bitcoin 40 bin dolarda reddedilmesinin ardından 38. 772 dolardan işlem görüyor. Kısa vadeli desteğin 38 bin dolar olması bekleniyor bu da bir konsolidasyon dönemine neden olabilir. Bununla birlikte Bitcoin 50 Basit Hareketli Ortalamanın altına düşerse daha fazla düşüş maydana gelecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku