İşte Yarım Milyon Dolar Değerindeki Bitcoin’lerinizi (BTC) Kaybetmenin En Kolay Yolu!

0 69

BBC’nin bildirdiğine göre, Almanya’daki bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı, Twitter’da Elon Musk kılığına giren bir dolandırıcıya kanarak 560 bin dolar değerinde Bitcoin kaybettiğini söyledi.

BBC’ye gerçek adını vermeyen ve Köln şehrinde yaşayan Alman yatırımcı, Musk’ın parasını ikiye katlayacağına dair iddialara aldanarak, servetini kaybettiğini anlattı.

BBC, söz konusu kaybın, sözde Bitcoin hediye dolandırıcılığı olaylarındaki en büyük miktarlardan biri olduğunu söyledi.

Musk, 21 Şubat’ta Dogecoin kripto para birimine atıfta bulunan “Dojo 4 Doge” diye bir tweet atarak heyecan yarattı. Tesla CEO’su, kripto para birimlerine olan hevesini sık sık tweet yoluyla dile getirip, piyasalarda hareketlenmeye yol açıyor.

Dolandırıcılar, Musk’ın gerçek tweetlerine verilen yanıtları, Musk’ın hesabını taklit etmek için tasarlanmış hesaplardan gelen gönderilerle doldurarak bu coşkulu ortamdan yararlanmaya çalışıyor.

BBC’ye konuşan adam bu bağlantılaran birine tıkladığını söyledi.

BBC, bağlantının kullanıcıyı profesyonel görünen bir sayfaya yönlendirdiğini ve sayfanın, insanların Musk’a Bitcoin göndermesi karşılığında iki kat daha fazla Bitcoin alabileceği teklifi sunduğunu bildirdi.

Web sitesi, 16 Mart 2021 itibarıyla Bitcoin fiyatını kullanarak 0,1 bitcoin ile 20 bitcoin arasındaki miktarları ikiye katlamayı teklif etti.

Ancak sayfanın Musk ile hiçbir ilgisi yoktu.

BBC, dolandırıcılığı hangi web sitesinin yaptığını belirtmedi, ancak dolandırıcılığın, herkesin profesyonel görünümlü sayfalar yayınlamasına olanak tanıyan bir blog sitesi olan Medium’da gerçekleşmiş olabileceği ihtimali var.

Kripto Dolandırıcılığı Son Yıllarda Arttı

BBC’nin bildirdiğine göre, dolandırılan adam, 10 Bitcoin gönderdi. Bu, 560 bin dolar değerinde bir tutar.

Kurban şunları söyledi: Bunun kesinlikle gerçek olduğunu düşündüm. Dolandırıcılar bana bir dakika içinde 20 Bitcoin göndereceklerini söylediler. Sonra bekledim ve gerçeği fark ettim. Durumu karıma söylemek için yukarı çıktım ve yatağın kenarına oturdum. Onu uyandırdım ve ona büyük bir hata yaptığımı, gerçekten büyük bir hata yaptığımı söyledim”

Kripto para dolandırıcılıkları son yıllarda arttı. Insider’dan Sophia Ankel ve Prabhjote Gill’in bildirdiğine göre, dolandırıcılar yalnızca 2019’da kripto tpara üccarlarından 4,6 milyar dolar aldı.

Sahte kripto para eşantiyonları genellikle yüksek profilli figürlerin sosyal medya hesaplarını hedef alır. Bunu, ya hesaplarını hackleyerek ve onlar adına tweet atarak ya da sahte hesap açarak yaparlar.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku