İşte kripto para ticaretinin yasak olduğu ülkeler

0 53

Farklı kripto para birimi düzenlemeleri olan kripto para tutmaya izin veren veya kripto para alım satımını yasaklamış olan birçok ülke var. Yaşadığınız yere bağlı olarak kripto para birimlerine yatırım yapabilir veya onlarla alışveriş yapabilirsiniz.

BİTCOİN MADENCİLİĞİ İÇİN EN İYİ YER NERESİ? TIKLAYIN

Hala kripto paralara nasıl yaklaşılacağından ve kullanımlarından emin olamayan birçok ülke var ancak yıllar içinde dijital varlıklar için küresel düzeyde daha sağlam bir yasal altyapının oluşacağı umuluyor.

Kripto para ticaretinin yasak olduğu bazı ülkeler:

Cezayir

2018de Cezayir kripto paraları tamamen yasakladı. Cezayir Mali Kanununa şu hüküm eklendi: “Sanal para olarak adlandırılan parayı satın almak satmak kullanmak ve bulundurmak yasaktır.”

Bangladeş

Bangladeş’te 2014’te Bitcoin kullananlar 12 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabiliyordu. Buna rağmen insanlar kripto para alıp satmaya devam etti. Bu durum Bangladeş bankalarını ve finans kuruluşlarını düzenlemelerini daha da zorlaştırmaya teşvik etti.

Bolivya

Bolivya’da kripto para birimleri şimdiye kadar yasal olmadı ve hükümet ülkedeki kripto para kullanımlarını caydırmak için sıkı tedbirler aldı. Bolivya’da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanmak para cezası veya hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Çin

2017’de Çin Halk Bankası (PBOC) yerel kripto para birimi borsalarını yasaklamaya başladı. Ardından yerel kripto para ticaretine karşı sert tedbirler almaya başladı.

Ekvador

Ekvador 2014 ortalarında finansal durumunu düzeltmek için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanılmasını yasakladı.

Mısır

Mısırda kripto para birimleri tamamen yasak. Ülkedeki dini otorite Bitcoin’i haram ilan eden bir fetva verdi.

Endonezya

2018in başlarında Endonezya Merkez Bankası tüm kripto para birimlerinin kullanımını yasakladı. Bir yıl sonra ülke Bitcoini emtia olarak sınıflandırırken kullanımına dair yasağı kaldırmadı.

Hindistan

Hindistan genel olarak kripto para konusunda gri bölgede. Ülke hala yüksek mahkemenin sanal varlıklarla ilgili karar vermesini bekliyor.

Medyaya sızan bir yasa tasarısına göre “Hindistan’da kripto para birimi madenciliği tutma satma anlaşma ihraç etme aktarma elden çıkarma veya kullanma” suçlarına hapis cezası öngörüyor.

Fas

Fasta kripto para alıp satanlara para cezası veriliyor.

Nepal

Nepal’de kripto para ticaretine para cezası veya hapis cezası veriliyor. 

Pakistan

Pakistan Merkez Bankası Nisan 2018de ülkede Bitcoin ve diğer kripto paraların yasaklandığını açıkladı.

Rusya

Kripto paralar Rusyada henüz yasadışı olmasa da kripto para ile hizmet veya ürün satın alınamıyor. Rusya Merkez Bankası kurumların kripto para kabul etmesini yasakladı.

Ticaret henüz yasa dışı olmasa bile Şubat ayı içinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Rusya Bankası tarafından Rusyada kripto para birimi ödemelerinin yasaklanacağı açıklandı. Yeni yasanın baharda kabul edilmesi bekleniyor.

Katar

6 Ocak 2020de Katar finansal otoritesi QFCRA kripto tabanlı hizmetlerin Katar’da yasaklandığını açıkladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku