İşte en likit kripto paralar…

0 2

Kripto paralar gibi yeni ortaya çıkan bir varlık sınıfı söz konusu olduğunda likidite ve slipaj dikkate değer iki önemli faktör.

Likidite temel olarak söz konusu varlığın fiyatında büyük değişikliklere neden olmadan bir kişinin hızlı bir şekilde alış ve satış kolaylığının bir ölçüsü olarak ifade edilebilir. Bir varlık piyasa fiyatı üzerinde fazla bir etkisi olmadan mal veya hizmetlerle değiştirilebilir veya zamanında satılabilirse o varlık likit bir varlık olarak değerlendirilir.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Geleneksel fiat para birimleri doğrudan mal ve hizmet satın almak için kullanılabildikleri için son derece likit bir varlığın mükemmel bir örneğidir. Öte yandan bir ev likit olmayanların iyi bir örneğidir. Çünkü piyasa fiyatıyla bir ev almak isteyen bir alıcı bulmak aylar alabilir.

Slipaj likidite eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu kavram bir işlemin cari piyasa faiz oranından beklenen fiyatı ile işlemden sonra oluşan gerçek fiyat arasındaki farkı ifade eder. Örneğin birisi borsada 1 milyon dolarlık kripto para satmak isteyebilir ancak hızlı bir şekilde yapmak istiyorsa varlıklarının bir kısmını piyasa fiyatından daha düşük bir fiyata satmak zorunda kalabilir…

Birçok kripto para birimi saniyeler içinde dünya çapında transfer edilebilirken likidite söz konusu olduğunda bunların çoğunun son derece kötü olduğu söylenebilir.

Long Hash‘in Cryptowatch’tan derlediği verilere göre Bitcoin (BTC) kripto para piyasasında açık ara en likit kripto para konumunda. Peki Bitcoin’i hangi kripto paralar izliyor?

Bitcoin’in ardından Tether (USDT) ve Ether (ETH) geliyor. Bu iki varlık bir numaralı kripto para biriminden sonra kripto pazarında alması ve satması en kolay iki varlık. Sonrasında sırasıyla USD Coin (USDC) Litecoin (LTC) XRP (XRP) EOS (EOS) ve Bitcoin Cash (BCH) izliyor. Bu kripto para birimlerinin neredeyse tamamı 10 milyon dolara yakın bir likiditeye sahip. Bu rakam Bitcoinde 100 milyon dolar ve USDTde 70 milyon dolar ve Etherde 30 milyon dolar civarında.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku