Senaryo şu: Dünyanın en zengini tüm Bitcoinleri satın almaya çalışırsa ne olur?

0 3

Hatırlandığı gibi 1979 gümüş için tarihi bir yıldı. Yılın başında 6.08 dolar olan gümüş fiyatı petrol zengini Nelson Bunker Hunt William Herbert Hunt ve Lamar Hunt kardeşlerin gümüş piyasasını ele geçirme girişimlerinden sonra yüzde 713 arttı ve 49.45 dolara yükseldi. Hunt Brothersın dünyadaki gümüş arzının üçte birini elinde tuttuğu tahmin ediliyordu. Gümüş piyasada mevcut değildi ve potansiyel gümüş alıcıları o kadar kötüydü ki 26 Mart 1980de kuyumcu Tiffany olaylardan kaçınmak için Hunt Brothers tarafından New York Timesa tam sayfa bir reklam verdi.

Bitcoinde de benzer bir durum yaşanabilir mi?

Belki de bugün böyle bir girişimde bulunmanın en güçlü adı dünyanın en zengin insanı Amazonun CEOsu Jeff Bezostur. Bezos 140 milyar dolarlık serveti ile tüm Bitcoinleri satın almaya çalışsaydı ne olurdu?

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Kripto trader’ı ve eski JPMorgan analisti Tone Vays CoinTelegrapha Bezosun böyle bir girişimde bulunması halinde Bitcoinin fiyatının artık karşılamayacağını söyledi.

Bu noktada herkes Bitcoin satın almaya başlar

Şu anda dolaşımdaki tüm BTClerin fiyatı 139 milyar dolar. Bununla birlikte bu BTClerin bazıları çeşitli cüzdan ve platformlarda yıllardır beklerken diğerleri sonsuza kadar kayboldu. Sadece belirli bir miktarda BTC likit ve borsalarda ve piyasalarda hemen alım satımı yapılabilir.

Vays “Bitcoin büyük ölçüde likit olmayan bir varlık. Bezos tüm BTCleri almaya çalışsaydı haberleri duyduktan sonra herkes Bitcoin almaya başlayacaktı ve bu da fiyatı daha da artıracaktı” yorumunu yaptı.

Ayrıca paniğe neden olabilir

Vays açıklamanın devamında bunun pazarda korkuya neden olabileceğini söyledi. “Satoshiye rakip olmak için önemli miktarda Bitcoin satın almayı başarırsak tüm Bitcoinlerin yüzde 25ini söyleyelim o zaman paniğe neden olabilir çünkü insanlar herhangi bir zamanda boşaltabileceklerini fiyatı daraltabileceklerini düşünüyor” şeklinde konuştu.

Fiyatları hemen yükseltmeden satın almak mümkün mü?

Öte yandan aynı varsayımdan bahsetmişken Genesis Miningin İşletme Müdürü Philip Salter “Tüm BTClerin çoğunu bu şekilde alabileceğinizi sanmıyorum çünkü fiyatlar artmaya başladığında insanlar yeni bir para alarak paralarını satmayı bırakacaklar artış yaklaşacak. Bezos tüm BTC piyasalarını satınalma emirleriyle doldurursa tüm likidite hızla kaybolur ve artan fiyatlar daha fazla satın almalarını önler” ifadelerini kullandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku