İşte Bu Hafta Kripto Paralar İçin İzlenecek 5 Şey!

İşte Bu Hafta Kripto Paralar İçin İzlenecek 5 Şey!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Digital Currency Group’ta büyüyen bir fırtınanın ortasında yatırımcıların endişeleri artarak devam ederken, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 17 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı! Öte yandan önde gelen kripto para uzmanları, bu hafta kripto paralar için dikkat edilmesi gereken 5 şeyi açıkladı! İşte detaylar…

Bitcoin 17 bin dolar seviyesini aştı!

Lider kripto para birimi Bitcoin, 9 Ocak haftalık kapanışında yükselmeyi başardı ve 16 Aralık’tan bu yana grafikte olmayan seviyelere ulaştı. Alınan veriler, yerel zirvelerin Bitstamp’ta 17.250 dolar seviyelerine yükseldiğini bildirdi. Sadece birkaç yüz dolar eklemesine rağmen, önceki haftalarda son derece sıkıştırılmış işlem aralığı göz önüne alındığında, BTC/USD’deki hareket fark edilmeden geçilmedi.

Bununla beraber, potansiyel devamı gözleyen traderlar, uzun vadeli muhafazakar bakış açılarını değiştirmeye pek istekli değildi. İşlem şirketi Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe de aynı şekilde mütevazı bir yukarı yönlü devam için kapıyı açık bıraktı, ancak hafta başlangıcının engeller çıkaracağı konusunda uyardı. Açıklayıcı bir tablonun yanında ‘Bitcoin’de hala buna benzer bir vaka izliyorum’ dedi:

“Önümüzdeki hafta toplanmaya devam edeceğimizi düşünüyorum, ancak muhtemelen Gemini nedeniyle bir düşüş veya önce Pazartesi günü bir düzeltme yaşayacağız.”

Kripto paralar için TÜFE geri sayımı geri dönüyor

FED de dahil olmak üzere bütün dikkatler, hafta içerisinde açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Aralık ayı baskısı ile enflasyon verilerinde bulunuyor. 12 Ocak tarihinde piyasaları selamlayacak olan TÜFE, Fed politikasının önemli bir bileşeni ve hem traderlar hem de analistler, sağladığı sinyallerin duruşunda değişikliklere yol açabileceğinin farkındalar. Öte yandan son zamanlarda TÜFE’nin gerilemesi, Fed’in mevcut faiz artırımlarının enflasyon üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna işaret ediyor. Bunun devam etmesi veya beklenenden daha fazla düşmesi durumunda Fed’in faiz artırımlarını daha hızlı azaltacağı hatta tamamen iptal edeceğine dair umutlar artacaktır.

Bu da, Fed politikasının gevşetilmesi risk iştahını ateşlediğinden, kripto dahil risk varlıklarının kazanması için bir pencere sağlıyor. Revere Asset Management’ta trader ve araştırma analisti Ted Zhang, Twitter takipçilerine CPI olayını ‘dev bir hafta’ olarak nitelendirerek anlattı. Ardından “Muazzam oynaklık bekleniyor. Benim için büyük nakit pozisyonu ve hafif pozisyon boyutu” dedi. Diğerleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonomi üzerine yaptığı konuşmadan iki gün sonra gelen verilerle, TÜFE programının olağandışı zamanlamasına dikkat çekti. CME Group’un FedWatch Aracına göre, bu ay 25 baz puanlık bir faiz artırımı şansı şu anda yüzde 75’te, 50 baz puanlık büyük bir hareket için yüzde 25 şans bulunuyor.

DCG sorunları yatırımcıları endişelendiriyor

FTX’e maruz kalma, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracının geleceği hakkında soruları bile gündeme getiren, giderek daha karmaşık hale gelen bir hikayede belirli DCG yan kuruluşları üzerindeki baskıyı artırdı. Gemini, FTX nedeniyle para çekme işlemlerini durdurduktan sonra DCG firması Genesis Trading’deki bazı varlıklarını dondurdu. Kurucu ortağı Cameron Winklevoss, cevaplar için DCG CEO’su Barry Silbert’e açıkça başvurdu.

İşte Bu Hafta Kripto Paralar İçin İzlenecek 5 Şey!

8 Ocak’ta Silbert’e açık bir mektup yazarak durumun çözülmesi için bir son tarih yazdı, ancak zaman dolduğunda Silbert’in kendisi buna itiraz ediyor. 2 Ocak’ta Winklevoss’a Twitter’da verdiği yanıtın bir bölümünde, ‘DCG, Genesis’e ve danışmanlarınıza 29 Aralık’ta bir teklif gönderdi ve herhangi bir yanıt almadı’ dedi.

Olayların öngörülemeyen bir hal alması durumunda, DCG’nin bir yatırım kuruluşu olarak öne çıkması, fiyaskoyu özellikle dikkat çekici hale getirerek, Bitcoin piyasaları üzerindeki etkileri daha ciddi hale gelebilir. Glassnode’un önde gelen zincir analisti Checkmate, son olayları anlatırken, DCG’nin ‘ağır çekimde patlamaya’ devam ettiğini söyledi.

Madenciler satış engelini aştı

Bitcoin madencileri 2022’nin büyük bir bölümünde radardaydı, ancak FTX patlamasını takip eden BTC fiyat düşüşü zaten zayıf olan durumu daha da kötüleştirdi. Kripto araştırma şirketi Reflexivity’nin kurucusu William Clemente, bu hafta sonu zincir üstü analitik firması Glassnode’un verileriyle birlikte, ‘Bitcoin madencilerinin son 4 aydır piyasayı kasıp kavuran ağır satış baskısı nihayet şimdilik azaldı’ dedi.

İşte Bu Hafta Kripto Paralar İçin İzlenecek 5 Şey!

Bu veriler, Bitcoin madencileri için 30 günlük net pozisyon değişikliğini gösterdi, bu aslında bir önceki aya göre artmaya başladı. Ayrı Glassnode verileri, madencilerin BTC rezervlerinin 8 Ocak’ta bir ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla gözlemi destekledi.

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere geçtiğimiz hafta, Bitcoin’in ağ zorluğu, aktif madenciler arasındaki rekabetteki düşüş dikkate alınarak yaklaşık yüzde 3,6 oranında aşağı doğru ayarlandı. Bununla birlikte BTC.com’un son tahminine göre, bir sonraki ayarlama bu kayıpları ortadan kaldırarak zorluk seviyesine yüzde 9 ekleyecek ve böylece tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacak.

“Aşırı korku”, 18 aylık kripto paralar için hacmin düşük seviyelerini karşılıyor

Crypto Fear & Greed Index’e göre, kripto piyasası duyarlılığı yakın vadeli görünüm söz konusu olduğunda her zamanki gibi belirsiz. Hafta sonu boyunca, bir dizi ağırlıklı tetikleyiciden bir duyarlılık puanı derleyen Endeks, en düşüş parantezinin tepesine, ‘aşırı korku’ya geriledi.

İşte Bu Hafta Kripto Paralar İçin İzlenecek 5 Şey!

Yeni yıl için bir ilk olan ‘aşırı korku’, yine de duyarlılığın geçen yıl Endeksin en düşük bölgesinde şimdiye kadarki en uzun süreye dayanmasını izleyen uzun süredir piyasa katılımcılarına tanıdık geliyor. Aynı zamanda, kripto ile etkileşim, mevcut fiyat seviyelerinde gözle görülür şekilde eksik görünüyor. Araştırma firması Santiment’ten alınan veriler, 2020 ortasından bu yana kripto genelindeki en düşük işlem hacmini yakaladı. Eşlik eden bir tablonun notu, ‘Altcoin hacmi özellikle düşük’ dedi. Popüler sosyal medya yorumcusu CryptoBitcoinChris tarafından işaretlenen CryptoQuant’tan ayrı rakamlar, yine de balina satışının da Aralık ayından bu yana düştüğünü, bunun potansiyel olarak bir trend oluşturduğunu ve ‘piyasa duyarlılığı üzerinde olumlu etki’ oluşturduğunu aktardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Bu Hafta Kripto Paralar İçin İzlenecek 5 Şey!