FTX ve Alameda CEO'ları 'Dolandırıcılık' Suçlamalarını Kabul Etti!

FTX ve Alameda CEO’ları ‘Dolandırıcılık’ Suçlamalarını Kabul Etti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX kurucu ortağı Gary Wang ve Alameda’nın CEO’su Caroline Ellison suçlamaları kabul ettiler. Ardından CFTC ve SEC ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmuştur.

FTX kurucusu ve Alameda CEO’su büyük davalarla karşı karşıya

ABD Başsavcısı Damian Williams Çarşamba gecesi açıklama yapmıştır. Açıklamada Alameda Research CEO’su ve FTX kurucu ortağı, FTX’in çöküşüyle ​​ilgili suçlamaları kabul ettiler. SEC ve CFTC, Ellison’un FTX tarafından çıkarılan bir borsa tokeni olan FTT’nin fiyatını borsa kurucusu Sam Bankman-Fried’in talimatıyla manipüle ettiğini söyleyerek ikiliye karşı suçlamalarda bulundu. Williams, ikilinin müfettişlerle iş birliği yaptığını duyurdu. ABD New York Güney Bölgesi Savcısı (SDNY), neyle suçlandıklarını belirtmedi. Mahkeme kayıtları ise henüz mevcut değildir. FTX’in kurucusu SBF, Nassau’da tutuklandıktan sonra bu ayın başlarında SDNY tarafından sekiz suçla itham edildi. Suçlamalar arasında kara para aklama, elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve kampanya finansmanı ihlalleri yer alıyor. ABD’ye iade ediliyor, Williams yaptığı açıklamada FTX kurucusunun FBI gözaltında olduğunu ve “mümkün olan en kısa sürede” mahkemeye çıkacağını söyleyerek doğruladı.

https://twitter.com/SDNYnews/status/1605745361842327552?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1605745361842327552%7Ctwgr%5Ef07a17835915875e1a9690e8bebeec956934ad76%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fcaroline-ellison-gary-wang-plead-guilty-to-fraud-charges

Ayrı bir davada SEC, 21 Aralık’ta Ellison ve Wang’ı “FTX’teki hisse senedi yatırımcılarını dolandırmaya yönelik çok yıllı bir plandaki” kuralları nedeniyle suçladığını duyurdu. Ayrıca diğer menkul kıymetler yasası ihlallerini, suiistimalle ilgili diğer kurum ve kişileri araştırdığını sözlerine ekledi. SBF, haftalar sürebilen resmi bir iade süreci hakkından feragat etmiştir. Ardından 21 Aralık’ta Bahama gözetiminden ABD makamlarına resmen teslim edilmiştir. Avukatı, SBF’nin şu anda “müşterileri düzeltmeye” çalıştığı için süreci hızlandırmak istediğini iddia etti.

Alameda CEO’su ve SBF’nin iş birliği

Ellison, Bankman-Fried’in yakın bir sırdaşıydı. İkili, Alameda’nın yatırımlar için kullandığı FTX’in tokeni FTT’yi manipüle etmesi nedeniyle savcılar tarafından hedef alındı. Ellison’un Aralık ayı başlarında Hong Kong veya Nassau’da ikamet ettiği düşünülmektedir. Ardından Manhattan’da bir kafede görülüp birçok kişinin onun yetkililerle çalıştığından şüphelenmesine yol açtı. Kısa bir süre sonra Ellison, kendisini temsil etmesi için hukuk firması WilmerHale’i tuttu. WilmerHale, SEC’in İcra Dairesi eski direktörü Stephanie Avakian’ı en iyi avukatlarından biri olarak sayıyor. SEC İcra Direktör Yardımcısı Sanjay Wadhwa yaptığı açıklamada bu üç kişi hakkında şunları söylemiştir:

“Bay Bankman-Fried ve Bayan Ellison’ın FTT’nin değerini yapay olarak destekleme çabaları da dahil olmak üzere, FTX yatırımcılarından maddi bilgileri gizlemeye yönelik bir planın aktif katılımcılarıydılar. “

FTX

Daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere şikayette, Bankman-Fried’in kamuya açıklamalarda bulunması ve Alameda’nın FTX’ten ayrıcalıklı muamele görmediğinin denetlenen mali tablolar yoluyla yatırımcılara belge sağlaması birçok kez vurgulanmıştır. Wadhwa şikayette, burada özetlenen dolandırıcılık planına dahil oldukları göz önüne alındığında, davalılar, yatırımcılara verilen bu beyanların yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirtti. Ayrıca bunların FTX yatırımcıları için önemli olduğunu biliyor veya bilmiyormuş gibi yapıp pervasız davranıyorlardı. Son olarak Wadhwa bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“FTX’in müşteri fonlarını gizlice Alameda’nın defterlerine aktaran sanıklar, FTX’in yatırımcılarının ve müşterilerinin karşı karşıya olduğu gerçek riskleri sakladı”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX ve Alameda CEO’ları ‘Dolandırıcılık’ Suçlamalarını Kabul Etti!