İşte Bu Hafta Bitcoin (BTC) Fiyatını Belirleyecek 5 Unsur!

0 55

Makro piyasalar sallanırken ve Türk Lirası bir gecede değerinin yüzde 15’ini kaybettiği için, Bitcoin (BTC) haftaya temkinli bir başlangıç ​​yaptı.

Fiyatın 60 bin dolar seviyesinde reddedildiği ve hayal kırıklığı yaratan bir hafta sonunun ardından Bitcoin, önümüzdeki günlerde yatay hareket bekleyen traderları heyecanladırmayı henüz başaramadı.

Gelin, yeni bir hafta başlarken Bitcoin fiyat hareketini etkileyebilecek beş faktöre bir göz atalım

Piyasalarda Sesszilik ve Tereddüt Hakim

Tahvil getirileriyle ilgili endişeler sürdüğü ve koronavirüs karantinaları sıkılaştığı için, hisse senetleri genelindeki tabloya bugün tereddüt hakim.

Bu, mütevazı bir hareketle açılan birçok Asya pazarı için tanıdık bir tablo haline geldi. Son haftalarda hızla yükseldikten sonra ABD’de 10 yıllık hazine getirilerinin zaten yüzde 1,7 olduğu ekonomik faaliyetteki artış muhtemelen tahvil endişelerini körükleyecektir.

Çin, farklı bir üslup takınarak, mali gevşemeye harcayacak daha fazla parası olduğunu ortaya koydu ki yetkililer bunun, riski artırmak yerine azaltacağını iddia ediyor.

Çin Halk Bankası (PBoC) Başkanı Yi Gang, hafta sonu yaptığı açıklamada, “Bu sadece ekonomik oyuncular için olumlu teşvikler sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda finansal riskleri doğurma olasılığı daha düşük bir ortam yaratmaya da yardımcı olacak” dedi.

Aynı zamanda, aşıların yaygınlaştırılmasına ve baharın başlangıcına rağmen bireysel özgürlükler üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasında ilerleme olmamasından kaynaklanan öfkenin ortasında, birçok ülke koronavirüs karantinasına geri dönüyor.

Ayrı bir gelişme de Türk Liarası’nda yaşandı. Türkiye, işlemler açılır açılmaz ulusal para birimi liranın yüzde 15 değer kaybettiğini gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın merkez bankası başkanını görevden almasının ardından ülkedeki durum iç açıcı görünmüyor.

Piyasa yorumcusu Holger Zschaepitz, “Türkiye merkez bankası başkanını kovmak için en kötü zamanı seçti” dedi.

Erdoğan, yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğunu söyleyen başka bir isimi göreve getirdi. Cari hesap açığının genişletilmesi, tükenen döviz rezervleri ve yüzde 16’lık enflasyon, bir döviz krizi olasılığını artırıyor. ”

BTC Fiyatı Yerinde Sayıyor

Geçen hafta sonu beklenen ralli gerçekleşmediği için,  Bitcoin yatırımcıları iki günlük hayal kırıklığı yaşadı.

Analistler Cumartesi ve Pazar günleri bir noktada BTC / USD’ye bir kırılma tahmin ederken, parite 60 bin dolar’a yakın kesin bir reddi gördüğü için böyle bir şans olmadı.

BTC, Bitstamp’ta 57.700 dolar ‘a yükselmeden önce 56 bin dolar’ın altına düştü.

Cointelegraph yazarı Michaël van de Poppe, Twitter takipçilerine “Bitcoin şu ana kadar çok iyi ve bu harika” dedi.

“55 bin dolarlık bölge, 60 bin dolarlık engelin reddinden sonra iyi bir nokta. Biraz yatay yönde bir fiyat hareketi bekliyoruz”

Scott Melker benzer şekilde fiyatta değişen davranışları tanımladı ve fiyat hareketini “hala pek bir şey olmuyor” olarak özetledi.

Binance’den alınan sipariş defteri verileri, Pazartesi günü destek ve direncin sırasıyla 56 bin dolar ve 59 bin dolar’dan kapanmasıyla Bitcoin’de aktif olan konsolidasyonun kapsamını vurguladı.

İki Temel Unsur

Yatırımcılar, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasına susamış olabilir, ancak iki ağ temel ilkesine bakmakta fayda var.

An itibrariyle, hem hash oranı hem de zorluk kesinlikle yükseliş unsuru. ilki tüm zamanların en yüksek seviyelerinin yüzde 4’ü içindeydi ve ikincisi her zamankinden daha yüksek seyrediyor.

Hash oranı ve madencilik zorluğu klasik olarak fiyat artışını müjdeler ve mevcut boğa koşusunun gücünü ve uzun ömürlülüğünün altını çizer. Hash oranı, işlemlerin yapılmasına adanmış hesaplama gücünün bir tahminini sağlarken, zorluk madenciler arasında blok sübvansiyonları için rekabetin bir ifadesidir.

19 Mart’taki en son otomatik yeniden ayarlamada, zorluk yüzde 1.95 arttı ve önceki düzeltmenin negatif sonuçlanmasının ardından keşfedilmemiş bölgeye daha da geri dönüş oldu.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, bu tür ayarlamalar Bitcoin ağının en önemli ekonomik özelliği olmasa da, değişen madencilik faaliyetlerine uyum sağlamasına ve güvenliği sağlamasına izin veren önemli bir unsurdur.

“Genç” Coin’ler Boğa koşusunun Devam Edeceğini Gösteriyor

Diğer zincir üstü göstergeler yine de Bitcoin’in boğa döngüsünde, tam olarak nerede olduğuna ve ne kadar fiyat artışının kaldığına dair karışık bir tablo çiziyor.

Bununla birlikte, yatırımcı duyarlılığı açısından, uzun süredir hodlerlar 60 bin dolar’dan bile toplu olarak satmaya devam etmediği için, bol miktarda hareket alanı var.

Analitik servisi Glassnode’un hafta sonu belirttiği gibi, daha eski yatırımcılara ait kripto paraların oranı, önceki boğa döngüsünün zirvelerine paralel olarak henüz azalmadı, bu da 2021’in zirvesine çıkmadan önce daha uzun süre kalacağı anlamına geliyor.

Bitcoin, 53 bin dolar seviyesinde, 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı, ancak bu, uzun süredir depoda tutulan coin’leri uyandırmak için hala yeterli bir teşvik değildi.

Analist Willy Woo, “Bu oldukça sağlam bir fiyat doğrulaması; 1 trilyon dolar yatırımcılar tarafından zaten güçlü bir şekilde destekleniyor ”dedi ve şunları ekledi:

“Bir daha Bitcoin’i 1 trilyon doların altında görmememiz büyük olasılık.”

Bu arada geçen hafta, BTC / USD’nin 100 bin dolar’da durmayacağını ve bu yıl ortalama 288 bin dolar’a yükseleceğini tahmin eden Stok Akış  modeli yaratıcısı PlanB daha fazla yükseliş öngörüsü bildirdi.

Borsa Rezervleri Rekor Düşük Seviyelere Yaklaştı

Borsalardan gelen verilere göre, ortalama hodler uzun dönem yatırım için hazırlanıyor ve satış yapmayı planlamıyor.

Aslında hafta sonu, Bitcoin 61.700 dolar’lık şu anki en yüksek seviyelere ulaşmadan hemen önce, Mart başından bu yana borsalardan en büyük çıkışları gördü.

Geçen hafta, CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, genel piyasa resminin bir parçası olarak, bazı daha az etkileyici gösterge okumalarını dengeleyen faktörler arasında borsa girişleri eksikliğini ekledi. Bitcoin’in 61.700 dolarlık rekorunu kırmasının “biraz zaman” alacağını söyledi ve “Talep / arz açısından BTC’nin bir adım daha atması biraz zaman alacaktır” diye özetledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku