İşte Bitcoinlerinizi Bilgisayar Korsanlarından Korumanın 7 Yolu! 

0 0

 Bitcoinlerinizin saldırıya uğramasını önlemenize yardımcı olmak için bilgisayar korsanlarının akıllı tuzaklarından kurtulmanın yedi yolunu sizler için detalı bir şekilde listeledik.

1- İhtiyaçlarınıza Uygun Bitcoin Cüzdanı Seçin

Bitcoin cüzdanı nedir? Dijital para birimlerini saklamak göndermek almak ve izlemek için kullanılabilen özel bir elektronik cihazdır. İnternette farklı türde kripto cüzdanları bulabilirsiniz. Depolama ve işlem ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek çok önemlidir.

Özellikle siber tehditler konusunda endişeli duyan kullanıcılar için soğuk depolama en iyi seçenek olabilir.

Bununla birlikte güvenli bir çözüm Bitcoininizi donanım cüzdanı adı verilen bir yerde saklamaktır. Trezor ve Ledger gibi üreticiler önceden yüklenmiş güvenlik katmanları ve şifreleme özellikleriyle birlikte gelen çeşitli USB benzeri cihaz modelleri sunar.

 Diğer dijital cüzdan sağlayıcılarına gitmeye karar verirseniz güvenilir ve saygın bir kaynaktan aldığınızdan emin olun.

2-İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

İki faktörlü kimlik doğrulamaya (2FA) sahip bir Bitcoin cüzdanı almak da önemlidir. Bu oturum açma ve para çekme veya para gönderme gibi hesap etkinliklerini tamamlamadan önce doğrulama gerektirerek paranız için başka bir güvenlik katmanı sağlar. Sistem 2FA kodunuzu soracaktır böylece birisinin cüzdanınıza erişmeye çalışıp çalışmadığını hemen anlayacaksınız.

3-Bitcoin Cüzdanınızı Şifreleyin

2FAyı etkinleştirmenin yanı sıra Bitcoin cüzdanınızı şifrelemek potansiyel siber saldırılara karşı başka bir savunma hattıdır. Bu bir parola belirlemenize ve birisi hesabınıza erişmeye çalıştığında paralarınızı kilitlemenize olanak tanır. Bilgisayar korsanı belirlediğiniz şifreyi bilmediği sürece Bitcoininizi çalamaz.

4- Şüpheli Bağlantılara Tıklamayın

Siber suçlular tuzaklarını genellikle aldatıcı bağlantılarla kurarlar. Hedeflerinin dikkatini çekmek için ellerinden geleni yapacaklar ve onları gizli verileri çalabilecek ve elektronik cihazlara zarar verebilecek güvenli olmayan web sitelerine yönlendiren garip bağlantıları tıklamaya ikna edecekler. Potansiyel olarak tehlikeli bir bağlantıya tıklamak Bitcoin cüzdanınızı riske atabilir bu nedenle size aşina olmayan bağlantıları açmaktan kaçının.

5-Özel Anahtarınızı Asla Paylaşmayın

Özel anahtarınıza banka PIN kodunuzu kullandığınız gibi davranın. Özel anahtarlar yalnızca sizin içindir. Bu zor kazandığınız paranın anahtarıdır bu yüzden güvende tutsanız iyi olur.

Cüzdanınızı ve kripto paranızı korumanın bir yolu özel anahtarlarınızı çevrimdışı tutmaktır. Ya bir kağıda yazabilir ve kağıdın yıpranmasını önlemek için güvenli bir şekilde saklayabilir ya da çevrimdışı erişilebilen soğuk depolama aygıtlarını kullanabilirsiniz.

6-Farklı Hesaplar İçin Farklı Güçlü Parolalar Kullanın

İstatistikler insanların yüzde 52sinin aynı parolayı farklı hizmetlerde yeniden kullandığını gösteriyor. Tüm hesaplarınızda aynı şifreyi kullanırsanız tehlikedesiniz demektir. Telefon numaralarını doğum tarihlerini isimleri veya en sevdiğiniz filmleri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine farklı hesaplar için güçlü şifre kombinasyonları ve oturum açma ayrıntıları kullanın. Kırılması daha zor uzun ve güçlü bir parola oluşturmak için büyük ve küçük harflerin sayıların ve simgelerin bir karışımını eklemeyi düşünebilirsiniz.

Bitcoin cüzdan şifreniz gibi gizli bilgiler kimseyle paylaşılmamalıdır bu yüzden ezberlemeniz en iyisidir!

7-Güvenli İnternet Bağlantısı Kullanın

Halka açık WiFiyi seviyor musunuz? Bilgisayar korsanları da seviyor! Ücretsiz Wi-Fi ağları genellikle güvensizdir ve bilgisayar korsanlarının kullanıcıların gizli bilgilerini çalmasını kolaylaştırır. Dışarıda işinizi yapıyorsanız ve İnternete bağlanmanız gerekiyorsa şifre korumalı web sitelerine ve banka hesapları ve çevrimiçi cüzdanlar gibi uygulamalara ve ayrıca iş ve sosyal ağ hesaplarına erişmek için mobil verilerinizi kullanmak idealdir.

Ayrıca bağlantınızın güvenliğini sağlamak için bir sanal özel ağ (VPN) kullanabilir ve diğer cihazlarla bilinmeyen bağlantılardan kaçınmak için telefonunuzun Bluetooth bağlantısını kapatabilirsiniz.

Sonuç

Günün sonunda Bitcoin cüzdanınızın güvenliğinden yalnızca siz sorumlusunuz. Kripto para birimi ortamı sürekli olarak gelişiyor ve güvenlik sistemleri geliştiriliyor bu nedenle Bitcoinlerinizi veya diğer kripto para birimi cüzdanlarınızı bilgisayar korsanlarından korumak için gerekli tüm güvenlik önlemlerini almalı ve en son güvenlik iyileştirmelerini ve güncellemelerini takip etmelisiniz.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku