İşsizlik tsunamisi…

0 2

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin 13 bini aştı ve 310 binden fazla vaka teyit edildi. Sadece ABDdeki vaka sayısı 27 bini geçti ve giderek artan sayıda devlet lideri vatandaşların mümkün olduğunca evde kalmasını istiyor.

İşletmeler kapalı sokaklar boş

Pandemi büyük bir işsizlik tsunamisi riski doğurdu. İnsanlar bir taraftan virüsle mücadele ederken evlerinde otururken salgın geride kalınca geri dönüşte işim olacak mı işletmem olacak mı diye ikinci bir stresle mücadele etmek durumundalar.

İtalya neredeyse tüm endüstriyel üretimi ve ofisleri kapatarak karantinasını daha da sıkılaştırdı.

Trump en fazla enfekte olan New York için felaket bildirimini onayladı. Eyaletler bölge sakinleri ve işletmeler üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırdı. Eyaletlerden acil yardım çağrısı var.

Bankalar ve yatırımcılar arasında pandemiden gelebilecek olası ekonomik zarar ölçeğini değerlendirmek için henüz çok erken olduğu uyarısında bulunanlar var.

ABD’de küçük işletmeler salgınla mücadele ederken ve çalışanları işten çıkarırken JPMorgan Chase çocuk bakımı ve ulaşım gibi masrafları azaltmaya yardımcı olmak için evden çalışamayan belirli şube ve operasyon çalışanlarına 1000 dolar bonus gönderiyor.

Apple mağazaları kapattı ancak saatlik işçilere ödeme yapılmaya devam edileceğini açıkladı. Facebook tam zamanlı çalışanlara bir sonraki maaş ödemelerinde 1000 dolar daha eklediğini açıkladı.

Geçen hafta ABD’de 805 büyük şirketle yapılan ankete göre virüs nedeniyle kapatılan işletmeler saatlik personelle bir süre daha devam edeceklerini yüzde 51i soğuk algınlığı ve grip belirtileri nedeniyle evde kalan insanlara ödeme yapacaklarını söyledi.

Almanya koronavirüs pandemisinin ardından ekonomisini desteklemek için 500 milyar euro’ya kadar acil bir bütçe getiriyor. Mali tedbirler parlamento tarafından Çarşamba günü erken onaylanabilir. Alman hükümetinin bu yıl 150 milyar euro’ya kadar borçlanmayı artırmasına izin verilecek ve her büyüklükteki işletmeye likidite sağlanmasına yardımcı olmak için birkaç yüz milyarlarca avroluk kredi teminatı sağlanacak.

Paket federal hükümetin uzun süredir devam eden mali kısıtlama politikasının tam tersine çevrilmesiyle 2014 yılından bu yana ilk kez bütçe açığı açmasına neden olacak

Alman Maliye Bakanı Scholz “Ekonominin bu durumun üstesinden gelmesini ve mümkün olduğunca fazla işi korumasını sağlamalıyız” dedi. “Bu yüzden çok fazla miktarda borç almaya karar verdik ve parlamentodan buna izin vermesini istedik böylece önümüzdeki haftalarda ve aylarda ihtiyacımız olan tüm güce sahip olabiliriz.”

Örnekler böyle. Dahası da gelecek eğer gerekirse ve gerekiyor…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku