Piyasa neden sakinleşemiyor?

0 1

Piyasalarda panik bitmiş değil oynaklık hala çok yüksek. Bir gün yüzde 5 artı kapan bir endeks ertesi gün yüzde 6 düşebiliyor. Bütün varlıklarda inanılmaz hareketlilik var.

Yılbaşına göre S&P 500 yüzde 25 DAX yüzde 35 Bovespa yüzde 42 Nikkei yüzde 25 BIST100 yüzde 25 aşağıda.

Düşen sadece riskli varlık denen hisse senedi piyasaları değil.

Ons altın bir haftada yüzde 9 düştü.

Dolar değer kazanıyor dolar endeksi 3 yıldan sonra 100 seviyesini aştı Sterlin’de görülmedik seviyeler…

Para ile alınıp satılabilen ne varsa depresif hareketler içinde.

Üretim yok tüketim yokörnek araç üretimi AB içinde yüzde 7 düştü bu düşüş platin ve paladyumu aşağı çekti.

Petrol 13 yılın en düşüğünde.

Neden bu kadar hızlı bir düşüş var?

Anlaşıldı artık küresel durgun dönemindeyiz durgunluğun boyutunu da kestiremiyoruz. ABD için ikinci çeyrekte yüzde 14 küçülme dünya için yıl sonunda yüzde 115 büyümeden bahsediliyor.

Petrol ilk defa düşmüyor veya borsalar veya altın yüksek borçluluk ilk defa duyulan bir şey değil daha önceleri de salgın yaşadı dünya. Biz şu an bu saydıklarımın hepsini aynı anda fiyatlamaya çalışan bir piyasa performansı izliyoruz.

Alınan tedbirler virüs geride kalınca muhakkak etkisini gösterecek likidite sorunu er geç aşılacak.

Ama yine de bu kadar yüksekliği açıklamak için yeterli değil saydıklarımız sanki.

Artık yatırım dünyasında da makineler devrede. İnsan duygularını devre dışı bırakıp karar almada verilen girdilere göre karar algoritmalara bırakıldı. Bu girdilerden biri de oynaklık. Bir piyasada oynaklık artınca yükselişte veya düşüşte algoritmalar devreye girip hareketin boyutunu büyütüyor. Çünkü makine artan hareketliliğe eşlik edeceğim diyor harekete her eşlik etme kararı hareketi sertleştiriyor.

Endeks düşmeye başlıyor düşüşte artan oynaklık algoritmayı harekete geçiriyor o da satıyor her satış bir sonraki satışı tetikliyor.

Teknik trade stratejileri pozisyon kapamaları zorunlu hale getirince nakit ihtiyacı için normalde kapatması düşünülmeyecek başka bir piyasadaki pozisyon ihtiyaçtan kapanıyor. Borsalar düşerken altın da düşüyor.

Fonlarda zararlar büyük. Son krizden sonra bankalar trade dünyasından uzak durdu önceki krizde yaşananlardan dolayı. Ama bankaların boşluğu o büyüklükte kurumlarca kapanamadı.

Daha az oyuncu daha hızlı işlemler / algoritmalar kargaşayı büyüttü. Henüz sona erdiğine dair işaret de yok.

İzlemeye devam.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku